Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Merkez Bankası'nın Ataşehir'e Taşınması Mahkemelik Oluyor

Hükümetin Merkez Bankası ve kamu bankalarının genel müdürlüklerini İstanbul'a taşıma projesi Ataşehirlilere takıldı. Ataşehirliler geçmiş yıllardaki imar değişikliklerinde yaptıkları gibi Merkez Bankası projesi için de dava açacak.

Radikal Gazetesi/Esin ÇETİNEL
Merkez Bankası'nın Ataşehir'e Taşınması Mahkemelik Oluyor

ugüne kadar Soyak'ın konut projesi dahil Ataşehir'deki çok sayıda işyeri ve konut projesine 'imar planına uymadığı' gerekçesiyle dava açan ve önemli bölümünde 'yürütmeyi durdurma' kararları aldıran Ataşehirliler Merkez Bankası'nın Ataşehir'de yapılması planlanan yeni genel müdürlük binası içinde dava açmaya hazırlanıyor.
Eski Ataşehirliler Derneği Başkanı Alaettin Bahçekapılı 2004 yılından bu yana Ataşehir'deki mevcut imar planına uymayan ve 'imar tadiline' gidilen projeler konusunda dava açtıklarını belirterek, bu süreci şöyle özetledi: "2004 yılından bu yana Ataşehir'de 5-6 kez imar planında değişikliğe gidildi. 2003-2005 arasında Ataşehirliler Derneği Başkanlığı yaptığım dönem hem dernek adına, hem şahsi olarak bu imar plan değişikliklerine karşı Danıştay'da dava açtım. Şu anda dernek başkanlığından ayrıldığım için bu davaların devamı niteliğinde şahsi olarak Merkez Bankası'nın yeni genel müdürlük binası olarak düşünülen söz konusu alan için de dava açacağım.

Dava bir-iki yıl sürebilir
Bu konuda Mimarlar Odası ile birlikte hareket ediyorum. Benim dışımda bir öğretim üyesi de yine şahsi dava açıyor. Ancak halen bu arsanın imar değişikliği askıya çıkmadı. Yeni plan bir ay askıda kalacak. Askıya çıktıktan sonra harekete geçeceğiz" dedi.

Önce yürütmeyi durdurma kararı aldıracaklarını söyleyen Bahçekapılı, ardından yeni imar planı değişikliği kararına karşı Danıştay'a dava açacaklarını belirtti. Bahçekapılı süresi çok değişmekle birlikte bu davaların bazen 1-2 yıl sürdüğünü de sözlerine ekledi.

Bilindiği gibi hükümetin Merkez Bankası ve Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıfbank'ın İstanbul'a taşınması ve yeni genel müdürlük binalarının Ataşehir'deki TOKİ'ye ait arsada yapılması yönünde alınmış bir kararı var. Ancak söz konusu arazi Ataşehir imar planında içerisinde okul, park gibi sosyal alanlar da bulunan konut alanı olarak görülüyor. Bu inşaatların yapılabilmesi amacıyla geçen hafta İstanbul Büyükşehir Belediyesi jet onayla bu alanlarda imar tadiline giderek konut alanından işyeri alanına çevirdi. Şimdi kritik süreç olan 'askı' süresi başlıyor. Bir ay askıda kalacak olan karara itiraz gelmemesi durumunda kamu bankaları ve Merkez Bankası'nın yeni genel müdürlük binasının yapımına başlanabilecek. Ancak bu süreçte yapılacak itiraz ve hemen ardından alınacak bir yürütmeyi durdurma kararı projelerin mahkemenin karar sürecine kadar ertelenmesine neden olacak.

Ataşehirli için sempozyum
Daha önce çok sayıda imar değişikliğine dava açan Ataşehirliler derneği ise bu kez bir sempozyum düzenleyip bölge sakinleriyle bu kararı paylaşmaya karar verdi. Dernek olarak sempozyum düzenleme kararı aldıklarını açıklayan Ataşehirliler Derneği murahhas azası Saadet Ersevim, bunun nedenini ise şöyle açıkladı:
"Sempozyumu üniversitelerin ilgili bölümlerinden hocalar ve bu konudaki uzmanların katılımıyla gerçekleştireceğiz. Dernek yönetimi bu kararı hafta içinde verdiği için daha bir girişimde bulunmadık. Ancak amacımız uzmanların görüşlerini alıp sonra sempozyuma katılacak Ataşehirlilerle birlikte bu konuda çoğunluğun fikrini temsil edecek bir eylem planı oluşturmak. Çünkü gördüğümüz kadarıyla Merkez Bankası binasının Genel Müdürlük binasının taşınması konusunda da bir fikir birliği yok. Bir kesim Merkez Bankası taşınsın konutlarımızın değeri artar diyor, bir kesim ise aşırı yoğunlaşma olacağı gerekçesiyle istemiyor. Ağırlıklı görüş neyse ona göre karar verip, gerekirse itiraz edebiliriz."

'Ataşehir'e ne yoğun ilgi oldu, ne de fiyatlar arttı'
Hükümetin Merkez Bankası'nı Ataşehir'e taşıyacağına ilişkin çıkan haberler üzerine Ataşehir'e yönelen yatırımcı ilgisi sadece bir hafta sürdü. Basında çıkan haberlerin de etkisiyle 15 gün önce hafta sonu telefonla bilgi alanların yanı sıra bizzat emlakçılara giden çok sayıda vatandaş bulunurken, geçen hafta sonu talebin eski seviyelerine gerilediğini söyleyen Turyap Ataşehir temsilcisi Mustafa Sağdıç, "Merkez Bankası'nın taşınacağına ilişkin çıkan haber bölgeye ilgiyi artırdı. Ancak bu bir hafta sürdü. Şimdi talep normal seviyesinde. Fiyatlar ise zaten yükselmemişti. Ataşehir'de gayrimenkulünü satmak isteyenlere biz 'bu fırsattan yararlan ve primli satmayı değil rayicinden satmayı amaçla' diyoruz. Gayrimenkul almak isteyenlere ise Merkez Bankası'nın Ataşehir'e taşınması netleşmeden sakın yüksek fiyatlardan konut alma diye uyarıyoruz" dedi.

Beklentilerin ve çıkan haberlerin aksine son haftalarda Ataşehir'de konut fiyatlarında artış yaşanmadığını belirten Sağdıç, buna karşın bazı müşterilerin 'fiyatlar belki yükselir' diyerek konutlarını satmaktan vazgeçtiğini söyledi.

Son bir yılda fiyatlar yüzde 15 düştü
Son yıllarda hem dünyada, hem Türkiye'de gayrimenkul fiyatlarında sert yükseliş yaşandığını söyleyen Sağdıç, buna karşın son bir yıldır dünyadaki ekonomik konjonktürdeki değişimin de etkisiyle Ataşehir'de bile fiyatların yüzde 10-15 gerilediğine dikkat çekip şöyle devam etti: "Son aylarda tırmanan global kriz paranın maliyetini artırdı. Bu nedenle önümüzdeki dönemde hızlı çıkışın, hızlı inişi olabilir. Eğer dünyada paranın maliyeti yavaş yavaş artarsa fiyatlar da yavaş etkilenir, ama hızlı olursa gayrimenkul fiyatlarında hızlı düşüş görebiliriz."

Ataşehir'de son bir yıldır gayrimenkul fiyatlarında yaşanan gerilemenin Merkez Bankası'nın taşınma tartışmaları nedeniyle durduğunu da belirten Sağdıç, "Merkez taşınacak diye yüksek fiyattan gayrimenkul alanların canı yanabilir. Önce bu projenin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği netleşmeli. Merkez buraya taşınırsa gayrimenkul fiyatları bir mecraya oturur ve yükseldiği bu seviyenin altına da kolay kolay inmez. Ama mahkeme itirazı yerinde bulur proje iptal olursa fiyatlar olumsuz etkilenir. Yüksek fiyattan alan yatırımcılar ise zarar eder" uyarısında bulundu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/merkez-bankasinin-atasehire-tasinmasi-mahkemelik-oluyor_59184.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!