Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mermer İhracatçıları Rotayı Ortadoğu Ülkelerine Çevirdi

Türkiye'nin katma değeri en yüksek ihracat kalemleri arasında yer alan doğaltaşta ihracatçı, en büyük pazar olan ABD'de krizin devam etmesi nedeniyle rotayı Ortadoğu ülkeleri, Çin ve Rusya'ya kaydırdı. Sektörün önemli buluşma noktalarından biri olan İzmir Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı'nda da hedef pazarlar Fas, Cezayir, Tunus ve Brezilya olarak

Yeni Asır Gazetesi
Mermer İhracatçıları Rotayı Ortadoğu Ülkelerine Çevirdi

Türkiye'nin katma değeri en yüksek ihracat kalemleri arasında yer alan doğaltaşta ihracatçı, en büyük pazar olan ABD'de krizin devam etmesi nedeniyle rotayı Ortadoğu ülkeleri, Çin ve Rusya'ya kaydırdı. Sektörün önemli buluşma noktalarından biri olan İzmir Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı'nda da hedef pazarlar Fas, Cezayir, Tunus ve Brezilya olarak belirlendi. Ege İhracatçı Birlikleri rakamlarından derlenen bilgilere göre Türkiye'nin 2008 yılına kadar mermer ve traverten ihracatının yüzde 80'ini gerçekleştirdiği ABD'de ekonomik krizle önemli miktarda gerileme yaşandı.

Gerileme yaşandı

3 yıl öncesine kadar 400 milyon dolarlık mermer ve traverten ihracatının yapıldığı ABD'ye geçen yıl 218 milyon dolarlık satış gerçekleştirildi. Diğer geleneksel pazarlar olan İngiltere 47, Kanada ise 44 milyon dolara geriledi. Geleneksel pazarlardaki düşüşe rağmen toplam ihracat 2010 yılında önceki yıla göre yüzde 26 artarak 1 milyar 570 milyon dolara ulaştı. Bu artışta özellikle Uzakdoğu ülkeleri, Ortadoğu ülkeleri ve Rusya etkili oldu. Kriz sonrası en fazla ihracat gerçekleştirilen ülke haline gelen Çin'e yapılan doğaltaş ihracatı yüzde 65 oranında arttı. İkinci sıraya gerileyen ABD'ye yapılan satışlar yüzde 5 oranında artmasına rağmen kriz öncesinin çok gerisinde kaldı.
2010 yılında en fazla ihracat yapılan üçüncü pazar ise Irak oldu. İhracat rakamlarına göre Türk doğaltaş sektörünün ihracatını en fazla artırdığı diğer ülkeler Rusya, Lübnan, Cezayir, Katar, Umman, Ürdün ve Tunus oldu. Doğaltaş sektöründe 2011 yılında ABD pazarına yapılan ihracatta bir artış beklenmezken tanıtım ve pazarlamada ağırlık noktasının yeni pazarlara kaydırılacağı ifade edildi.

Türkiye doğaltaş ihracatının yüzde 70'lik bölümünü kayıt altında tutan Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Arslan Erdinç, son dönemde özellikle petrol fiyatlarındaki artışların mermer için cazip pazarlar doğurduğuna dikkat çekti.

Petrol etkiledi

Petrol ve doğalgaz üreticisi Ortadoğu ülkelerinin fiyatlardaki yükselmeyle inşaat projelerine tekrar hız verdiğini anlatan Erdinç, şu bilgileri aktardı: "Petrolün varil fiyatının 100 dolarlara çıkması inşaat yatırımlarını tetikledi. Dünyanın en kaliteli mermerlerine sahibiz. Ortadoğulu tüketici mermeri seviyor. Bu nedenle talebin 2011 yılında artacağını düşünüyoruz. ABD'ye yaptığımız ihracattan farklı olarak Ortadoğu ülkelerinde proje bazında çalışma yapıyoruz. Büyük projeleri tek tek takip ederek Türk taşlarının kullanılması için çaba gösteriyoruz."

Fuara ilgi büyük

23 Mart 2011'de açılacak olan İzmir Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı'nda (MARBLE) bu yıl batıdan çok doğu ve güney ülkelerinden ziyaretçi bekleniyor. Sektöründe dünyanın en büyük ikinci fuar olarak gösterilen MARBLE'a bu yıl bin 200'e yakın firmanın katılacağı, yer kalmaması nedeniyle fuara katılma talebi bulunan 250 firmaya yanıt verilemeyeceği ifade edildi. Bu yıl özellikle İtalya ve Hindistan'dan yoğun talep alan fuara Çin'den 10'un üzerinde grubun toplu katılım yapacağı; Fas, Cezayir, Tunus ve Brezilya'nın ise hedef pazar olarak belirlendiği kaydedildi.

ETİKETLER: ekonomi kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/mermer-ihracatcilari-rotayi-ortadogu-ulkelerine-cevirdi_85219.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!