Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mermerciliğin Yıldızı Parlıyor

Denizli Madenciler ve Mermerciler Derneği Başkanı Samet Gündüz, Maden Tetkik Arama Enstitüsü (MTA) verilerine göre, Türkiye'nin 5 milyar metreküp mermer rezervine sahip olduğunu bildirdi.

Milliyet Gazetesienizli Madenciler ve Mermerciler Derneği Başkanı Samet Gündüz, Maden Tetkik Arama Enstitüsü (MTA) verilerine göre, Türkiye'nin 5 milyar metreküp mermer rezervine sahip olduğunu bildirdi. Gündüz, mermerciliğin Türkiye'de yıldızı parlayan sektörlerden olduğunu ve Türkiye'nin pazar payının giderek arttığını söyledi.

Türkiye'den yapılan mermer ihracatının 1 milyar doları aştığını belirten Gündüz, "Rezerv konusunda bir sıkıntı yok. MTA'ya göre, Türkiye 5 milyar metreküp mermer rezervine sahip" dedi. Mermer sektörünün Denizli'de hızlı gelişim gösterdiğini belirten Gündüz, 72 milyon metreküp rezervle Denizli'nin Balıkesir ve Afyonkarahisar'dan sonra üçüncü sırada yer aldığını ifade etti.

Denizli'de sektörün daha ileriye gitmesi için Mermer Organize Sanayi Bölgesi (MOSB) kurulması gerektiğini kaydeden Gündüz, "Kurulması beklenen MOSB için şimdiden elimizde 36 başvuru var. 90 mermer fabrikası 72 ocaktan çıkarılan mermerleri işleyip yurt dışına pazarlıyor. Denizli'nin yıllık ihracatı 200 milyon dolar. Her ay bin 500 konteyner mermer ihraç ediliyor."

http://www.yapi.com.tr/haberler/mermerciligin-yildizi-parliyor_51082.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!