Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Merrill Lynch Yabancı Ortaklık Beklediği Erdemir'de Hedefi Yükseltti

ABD'li yatırım bankası Merrill Lynch, borsada 6 Ekim'den bu yana yüzde 103, son 1.5 ayda ise yüzde 61 değer kazanan Erdemir'de yeni fiyat hedefini 16 YTL'ye yükseltti.

Referans GazetesiBD'li yatırım bankası Merrill Lynch, borsada 6 Ekim'den bu yana yüzde 103, son 1.5 ayda ise yüzde 61 değer kazanan Erdemir'de yeni fiyat hedefini 16 YTL'ye yükseltti. Bu revizyon dün borsada 13.20 YTL'den kapanan Erdemir için yüzde 21.1 yükseliş potansiyeli anlamı taşıyor. Merrill Lynch tarafından 20 Şubat tarihinde yayımlanan raporda, Erdemir'in özelleştirme sonrası artan verimliliğinin meyvelerini topladığı, ayrıca yatırımcıların şirketin yeni sahibi Oyak'a güven duyduklarının da gözlendiği kaydedildi. Sektörde birleşme ve satın alma eğiliminin kuvvetli olduğuna dikkat çekilen raporda Oyak'ın Erdemir'i kontrol eden Ataer'in yüzde 49 hissesi için stratejik ortak arayışına girmesinin beklendiği de vurgulandı. Bu sayede Oyak Grubu, Erdemir için çağrı yapmaktan kurtulacak ve stratejik ortağın çelik devindeki payı da yüzde 25 hisseyle sınırlanmış olacak.

Tasarruf tedbirleri etkili oldu
Erdemir'nin 2006'nın ilk 9 aylık döneminde 100 milyon dolarlık tasarruf elde etmesi ve çelik fiyatlarının bu yıl da yükselmeye devam edeceği yönündeki tahminler Erdemir'de fiyat hedefinin yukarı çıkmasında etkili oldu. Çelik fiyatlarında bu yıl yüzde 11 düzeyinde artış bekleniyor. Raporda 2007'de kârlılığın artacağı, Erdemir'in 2008'de 100-150 milyon dolar tasarruf elde edeceği ve düz çelik üretiminin yıllık bazda yüzde 30 artacağı tahmini de yer alıyor.

Makroekonomik çevrede beklenmedik değişimlerin yaşanması ya da Türk lirasının yükselmesi olasılığı ise hisse fiyatlarını etkileyebilecek risk faktörleri olarak değerlendiriliyor. Oyak Grubu'nun 4 Ekim 2005 tarihinde yüzde 46,12 hissesini 2 milyar 770 milyon dolara satın aldığı Erdemir ’in değeri ihalede 6 milyar dolar olarak gerçekleşerek, o zamanki piyasa değerinin 2 katına çıkmıştı. Erdemir'in piyasa değeri dün itibari ile 4.8 milyar dolar seviyesinde bulunuyor. Öte yandan son günlerde Erdemir hisselerinde yaşanan yükselişin nedeni olarak Mittal'in Erdemir'e ortak olacağı söylentilerinin yattığı ifade ediliyor. Ayrıca Oyakbank'ın satılması durumunda buradan gelecek kaynağın Erdemir'de yatırımları hızlandıracağı beklentisinin de hisselerde alımları artırdığı kaydediliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/merrill-lynch-yabanci-ortaklik-bekledigi-erdemirde-hedefi-yukseltti_52062.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!