Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Metrekareye Otoparkı da Koyuyorlar, Dikkatli Olun!

Brütle net arasındaki farkın aşağı yukarı ortalama yüzde 25 ile 32 arasında değiştiğini ifade eden İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkan Vekili Nazmi Durbakayım, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, firmaların net metrekareyi bildirmesi gerektiğini belirtirken, tüketicinin de bu konuda dikkatli olmasını istedi.

Akşam Gazetesi
Metrekareye Otoparkı da Koyuyorlar, Dikkatli Olun!

Brüt metrekare tariflerinde, apartman holünden, asansör boşluklarına, oda bölmelerinden, merdiven ve kat sahanlıklarına, otopark alanlarına kadar pek çok alan bu tarifin içine girebiliyor. Bu nedenle konutlarda net metrekare ile brüt metrekare arasındaki fark yüzde 44'lere kadar çıkabiliyor. Bu da en çok tüketicinin kafasını karıştırıyor.

Brütle net arasındaki farkın aşağı yukarı ortalama yüzde 25 ile 32 arasında değiştiğini ifade eden İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkan Vekili Nazmi Durbakayım, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, firmaların net metrekareyi bildirmesi gerektiğini belirtirken, tüketicinin de bu konuda dikkatli olmasını istedi. Durbakayım şöyle konuştu: 'Brüt üzerinden metrekaresi şu kadar' dediğiniz vakit o biraz göreceli oluyor. Hatta bazı firmalar otoparkları da metrekareye koyuyor. O artık biraz akılcı değil. Çünkü yurt dışında otoparkları ayrı satın alıyorsunuz. Bir daire alıyorsunuz, yanında bir veya iki otopark alıyorsunuz. Önümüzdeki günlerde belki bizde de o yöntem gelebilir. Kısaca şirketler net bir şekilde bu metrekareleri ayrı ayrı bildirmeleri lazım ki tüketici rahat rahat orada görsün.'

Binark: TSE genel bir tanım yapmalı

Garanti Koza Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ahmet Murat Binark da 'TSE'nin (Türk Standartları Enstitüsü) net metrekare nedir, brüt metrekare nedir, brüt metrekareye ne dahildir şeklinde bir tanım yapması lazım ki herkes ona uysun' diye konuşurken, Fiyapı Yönetim Kurulu Başkanı Fikret İnan da brüt ile net metrekare arasındaki farkın yüzde 25 civarında olması gerektiğini söyledi.

ETİKETLER: gayrimenkul kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/metrekareye-otoparki-da-koyuyorlar-dikkatli-olun_80562.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!