Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Metroda Yeni Vagona Hayır

Üçyol-Üçkuyular metro hattı için yapılan vagon ve çekici araç ihalesinin gereksiz olduğu öne sürüldü. Mevcut vagonların yeterli olacağı, İzmir’in parasının boşa harcanacağı savunuldu.

Milliyet Gazetesi
Metroda Yeni Vagona Hayır

Üçyol-Üçkuyular metro hattı için yapılan vagon ve çekici araç ihalesinin gereksiz olduğu öne sürüldü. Mevcut vagonların yeterli olacağı, İzmir’in parasının boşa harcanacağı savunuldu.

Yılan hikayesine döndü

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, metro hattını Üçkuyular’a kadar uzatma projesinin tamamlanmayışı eleştiriliyor. Bir başka
eleştiri ise Üçyol-Üçkuyular hattında kullanılacak vagonlar için çıkılan 50 milyon dolarlık ihaleye yapılıyor. Ege Üniversitesi-Üçyol arası hattın tamamlanmasında önemli görevler üstlenen Büyükşehir Belediyesi bürokratları, yeni vagon alımının yanlış ve gereksiz olduğunu iddia ediyor, şöyle diyor:

400 bin yolcu taşınabilir

"Şu anda çalışan metro hattında 45 çekici ve vagon var. Mevcut sisteme göre iki dakikada bir araç kaldırılabilir. Günde 400 bin yolcu taşınabilir. Şimdi Üçyol’dan Üçkuyular’a ve Ege Üniversitesi’nden de Bornova merkeze kadar uzatılacak metro hattı tamamlandığında hedeflenen yolcu sayısı 200 bin bile değil. Mevcut vagonlar bu yolcuyu taşımaya fazlasıyla yetiyor. Yani yapılan ihaleyle İzmir’in parası boşuna harcanmış olacak."

İki firma teklif verdi

Dünyada metro aracı satan 5-6 firmanın bulunduğunu vurgulayan uzmanlar, "Bunlar araç satmak için sistemleri bile finanse eder. Çünkü araç satmak en karlı iştir. Büyükşehir Belediyesi’nin ihalesine bir Çinli, bir de İspanyol firmanın teklif verdiğini duyuyoruz. Çinliler 35 milyon dolar, İspanyollar 90 milyon dolar teklif etmiş. İkisinin ortası bile bulunsa bu iş İzmir’e 50-60 milyon dolar gibi bir paraya mal olacak" diye konuşuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/metroda-yeni-vagona-hayir_72960.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!