Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Milli Saraylarda Böcek Operasyonu

Ankara Üniversitesi'nde (AÜ) görevli araştırmacıların DPT'nin desteğiyle yürüttükleri proje kapsamında, milli saraylardaki ahşap yapı elemanları ve ahşap objelere zarar veren böcekler, teknolojik yöntemlerle yok ediliyor.

Cumhuriyet Gazetesib>Ankara Üniversitesi'nde (AÜ) görevli araştırmacıların DPT'nin desteğiyle yürüttükleri proje kapsamında, milli saraylardaki ahşap yapı elemanları ve ahşap objelere zarar veren böcekler, teknolojik yöntemlerle yok ediliyor.

AÜ Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mevlüt Emekçi , aynı bölümde görevli akademisyenlerden Doç. Dr. Ahmet Ferizli ile birlikte yürüttükleri ve DPT tarafından desteklenen ''TBMM'ye Bağlı Milli Saraylar ve Kasırlarda Ahşap Yapı Elemanları ve Ahşap Objelere Zarar Yapan Böceklerle Savaşım'' adlı projenin, Türkiye'de ilk kez uygulandığını söyledi.

Emekçi, TBMM Milli Saraylar Daire Başkanlığı ile koordineli olarak yürüttükleri proje kapsamında, bu teknolojinin İstanbul'daki 12 milli saray ve kasrın ahşap ve tekstil malzemelerine uygulanmasının öngörüldüğünü bildirdi. Projenin hayata geçmesi için DPT'den 1 milyon YTL kaynak kullanıldığını belirten Emekçi, ''Projenin en önemli getirisi ise para ile ölçülemeyen bir bilgi birikiminin de ortaya çıkması'' dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/milli-saraylarda-bocek-operasyonu_58199.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!