Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mimar Sinan’ın Hatırası, Yok Oluyor

İstanbul’u, Avrupa’ya bağlayan tarihi ticaret yolu üzerinde inşa edilen Mimar Sinan Köprüsü’nün devamı niteliğindeki çeşme bakımsızlık, ilgisizlik ve sorumsuzluk sonucu yok olmak üzere.

Zamanstanbul’u, Avrupa’ya bağlayan tarihi ticaret yolu üzerinde inşa edilen Mimar Sinan Köprüsü’nün devamı niteliğindeki çeşme bakımsızlık, ilgisizlik ve sorumsuzluk sonucu yok olmak üzere.

Sanayi bölgesindeki işletmelerin çalışmaları arasında kaybolan çeşme, sahip çıkılmayı bekliyor. Tepecik’teki dolgu çalışmalarıyla da kumların altında kalacak Mimar Sinan hatırası, Büyükçekmece ve Tepecik belediyelerinin çöp araçlarıyla aynı mekanı paylaşıyor. Kanuni Sultan Süleyman’ın Zigetvar Seferi’ne çıkarken Büyükçekmece Lagün Gölü’nün Marmara Denizi ile birleştiği noktada yaptırdığı köprü ile birlikte yapılan çeşme, 1567 yılında II. Selim zamanında tamamlanmış. Üstat Mimar Sinan tarafından 636 metre uzunluğundaki, 7,17 metre genişliğindeki köprünün baş tarafında restore edilen 3’lü çeşmeyle aynı özellikleri taşıyor. Hitabesi de çalınan çeşme, sahip çıkılmadığı gibi sanayicilerin yağ deposu olarak kullanılmış. Tarihi çeşmeyi bir tevafuk sonucu gördüğünü ifade eden Bahçelievler eski Meclis Üyesi İbrahim Çuhadar, sanayicilerin duyarsızlığından yakındı. Eski eserlerin bir kültür mirası olduğunu hatırlatan Çuhadar, tarihi çeşmenin kum ve yağ deposu altında kaybolduğunu, Tepecik’le Mimar Sinan arasında kaldığı için sahip çıkılmadığını kaydetti. Çuhadar, sanayicilerin çevreye duyarlı olması gerektiğine vurgulayarak tarihi çeşmeyi restore ettirmelerini istedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mimar-sinanin-hatirasi-yok-oluyor_26521.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!