Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mimar Sinan’ın Van’daki Tek Eseri Hüsrev Paşa Külliyesi, Turizm Haftası’na Yetiştirilmeye Çalışılıyor

Mimar Sinan’ın Van Gölü Havzası’ndaki tek eseri olan Hüsrev Paşa Külliyesi’ni taş ve moloz yığınlarından kurtarmaya çalışan YYÜ Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü öğrencileri, külliyeyi Turizm Haftası’na yetiştirmeye çalışılıyor.

Zamanimar Sinan’ın Van Gölü Havzası’ndaki tek eseri olan Hüsrev Paşa Külliyesi’ni taş ve moloz yığınlarından kurtarmaya çalışan YYÜ Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü öğrencileri, külliyeyi Turizm Haftası’na yetiştirmeye çalışılıyor.

1565 yılında Hüsrev Mehmet Paşa tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan ve dönemin sosyal aktivite merkezi olan, içinde Van’ın ilk ve tek çifte hamamı ile 174 dükkân, imarethanelerin bulunduğu Hüsrev Paşa Külliyesi’ni altın avcıları köstebek yuvasına çevirmiş durumda. YYÜ Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Top, Hüsrev Paşa Külliyesi’ni temizleyerek kullanışlı bir hale getireceklerini söyledi. Külliyede 4 günden beri çalışmalarını büyük hızla devam ettiren Sanat Tarihi Bölümü öğrencileri, taş ve molozların temizliğini bitirmeye çalışıyor. Altın avcıları tarafından köstebek yuvasına çevrilen alanları büyük ölçüde kapattıklarını dile getiren Yrd. Doç. Dr. Top, Eski Van kentinin içerisinde barındırdığı anıtsal yapılarla kültür turizmi için önemli bir yer olduğuna dikkat çekti. Hüsrev Paşa Külliyesi’ni Turizm Haftası’na yetiştirmek için çalışmaları devam ettirdiklerini hatırlatan Top şöyle devam etti: “Bu külliyemizi daha güzel bir ortamda tanıtabilmek, insanların daha nezih bir tarihi mekânı gezebilmeleri için bu çalışmalarımızı yapıyoruz. Buraları koruma bandı içerisine alarak düzenli bir hale getirmek için temizlik kampanyamızı sürdürüyoruz.”

Van Kalesi’nin yıllardan beri korunamaması sebebiyle kendi özelliğinden çok şey kaybettiğini ve sahipsiz bir duruma düştüğünü belirten öğrenciler, doğal güzelliğiyle bütünleşen bu tarihi mirasa sahip çıkılması gerektiğini savundular. Sanat Tarihi 3. sınıf öğrencisi Ayşe Dursun, son bir haftadan beri Hüsrev Paşa Külliyesi’nde temizlik çalışmaları başlattıklarını ifade ederek, “Bölüm arkadaşlarımızla birlikte külliyenin içindeki taş ve molozları çıkardık. Yetkililerde buralara önem verirse kullanılacak duruma getirileceğine inanıyorum. Ayrıca vatandaşların da bu tarihi mirasa dört elle sarılmalarını istiyorum.” şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mimar-sinanin-vandaki-tek-eseri-husrev-pasa-kulliyesi-turizm-haftasina-yetistirilmeye-calisiliyor_25420.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!