Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, AOÇ Arazisinin Devrine Karşı Kampanya Başlattı

TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda görüşülmeyi bekleyen “Atatürk Orman Çiftliği Mülkiyetindeki Bir Kısım Arazinin Devredilmesine İzin Verilmesi Hakkında Ka

Mimarlar Odası
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, AOÇ Arazisinin Devrine Karşı Kampanya Başlattı

BMM Plan Bütçe Komisyonu’nda görüşülmeyi bekleyen “Atatürk Orman Çiftliği Mülkiyetindeki Bir Kısım Arazinin Devredilmesine İzin Verilmesi Hakkında Kanun Tasarısı”, Atatürk Orman Çiftliği alanında 2098 Ada 34 Parselde kayıtlı ve sportif amaçlarla kullanılan taşınmazın 126.572 m2’lik kısmının Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ile AOÇ Müdürlüğü arasında “tespit edilecek bedel” karşılığında Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’ne devredilmesini öngörüyor.

Tasarının gerekçesi; “Anayasa’nın Gençliğin Korunması (58. Madde) ve Sporun Geliştirilmesi (59. Madde) maddelerine dayanılarak ‘Gençliğin Korunması’ hususunda en etkili ve yararlı yöntemin sporun geliştirilmesi ve kitlelere yayılması ..., Ankara’da mevcut spor saha ve tesislerinin yetersizliği ve özel mülkiyette bulunan taşınmazlarda bu ihtiyacı karşılayacak büyüklükte bir taşınmaz bulunamaması...” gibi unsurlar içeriyor.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, bu tasarının derhal geri çekilmesi, AOÇ için bu tip devirleri sağlayan 5659 Sayılı Yasanın 10. Maddesinin kaldırılması ve AOÇ Master Plan Yarışması açılarak alanın Koruma / Geliştirme Planı’na kavuşması talebiyle bir kampanya başlattı. Ankara Şubesi, Atatürk’ün vasiyetinde 52.000 dekar olarak Ankara halkına emanet ettiği AOÇ arazisinin, 1950-1983 yılları arasında çıkarılan 8 ayrı yasayla yaklaşık 18.770 dekar arazinin satışı sonrasında 33.487 dekara indiğini belirterek, kamu malının özel ve tüzel mülkiyete dönüştürülmesi sürecine son verilmesi konusunda çağrı yapıyor.

Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun 1. Derece Tarihi ve Doğal Sit olarak tescil ve ilan ettiği AOÇ arazisi, kent merkezindeki konumuyla Kent Ormanı niteliğinde geliştirilebilir olması açısından Ankara için büyük önem taşıyor.http://www.yapi.com.tr/haberler/mimarlar-odasi-ankara-subesi-aoc-arazisinin-devrine-karsi-kampanya-baslatti_14516.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!