Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu Bayındırlık ve İskân Bakanı Özak İle Görüştü

Mimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu, Bayındırlık ve İskân Bakanı Faruk Nafız Özak ile görüşerek, özellikle yasa çalışmalarıyla ilgili tüm çevrelerin görüşlerinin alınmasını ve daha katılımcı bir anlayış sergilenmesini istedi.

mimarlarodasi.org.tr
Mimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu Bayındırlık ve İskân Bakanı Özak İle Görüştü

imarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu Bayındırlık ve İskân Bakanı Faruk Nafız Özak ile bir görüşme gerçekleştirdi. Bakanlık Müsteşarı Sabri Erbakan’ın da katıldığı toplantıda, gündemdeki konulara ilişkin görüş, öneri ve dileklerini aktaran Mimarlar Odası yöneticileri, Bakan’dan özellikle yasa çalışmalarında ilgili tüm çevrelerin görüşlerinin alınmasını ve daha katılımcı bir anlayış sergilenmesini talep ederek, kentsel dönüşüm, kıyı alanları ve imarla ilgili düzenlemeler hakkında Oda raporlarını aktardılar. Bu konularda Bakanlık ve Mimarlar Odası yetkilileri arasında yeni yılda bir çalışma toplantısı gerçekleştirilmesine karar verildi.

Son dönemlerde birçok yasal düzenlemenin konusu olan, fakat uygulamadaki aksaklıkların henüz giderilemediği yapı denetimi sistemi ve bununla bağlantılı olarak da deprem ve afetle ilgili çalışmalar da bir başka önemli değerlendirme başlığıydı. Hem yapı denetim sistemi hem de olası depremlere karşı hazırlık konularında yeni düzenlemelerin geliştirilmesi ve koordinasyon sağlanması gerektiği konusunda fikir birliğine varıldı. Oda’nın, gündemde bulunan sahil şeritlerindeki karayolu çalışmaları ve kent merkezindeki alanların dönüşüm projeleri gibi uygulamalar hakkında, konuların çevresel ve toplumsal boyutlarını ön plana çıkaran eleştiri ve çekinceleri de dile getirildi.

Bu konuların yanısıra, idarelerin sicil durum belgesi aramadan yapı ruhsatı ve yapı kullanma izni verdikleri, bu yüzden de meslek adamlarının sicillerine ilişkin bilgilerin doğru bir şekilde tutulamadığı konusu, yine Oda yöneticileri tarafından dile getirildi.

Toplantıda, Mimarlar Odası’nın son dönemde içinde bulunduğu Avrupa Birliği örgütlenmelerinden Avrupa Mimarlık Politikaları Forumu ve Avrupa Yapı Teknoloji Platformu’ndan da bahsedilerek, Bakanlık ile ortak çalışmalar gerçekleştirilmesinin ve şu anda yürütülmekte olan çalışmaların daha da geliştirilmesinin olumlu olacağı görüşü ifade edildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mimarlar-odasi-merkez-yonetim-kurulu-bayindirlik-ve-iskan-bakani-ozak-ile-gorustu_50727.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!