Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Katrilyonluk Arazi Affı

Mimarlar Odası'ndan Kamuoyuna Açıklama

Kentlerdeki kaçak yapılardan çok daha büyük suç oluşturan ve bu nedenle geçmişteki bir çok imar affında da "kapsam dışı" bırakılan tarım arazilerindeki yasadışı işgalin affedilmesi gelecek kuşakları da tarımsal beslenme kaynaklarından yoksun bırakmak anlamına geliyor.

Mimarlar Odasıb>TARIM ARAZİLERİNDE "İMAR AFFI"!

Hükümet Dünya Mimarlar Kongresinin başladığı gün
İMAR AFFI çıkarttı…

Başbakan Erdoğan, dünya mimarlarına konuşurken, İMAR AFFI yasalaşmıştı…

03 Temmuz 2005'de kabul edilen Kanunla
tarım arazilerinde "PARALI İMAR AFFI" ilan edildi…

Mimarlar Odası onca uyarılara ve pişmanlıklara rağmen hâlâ İMAR AFFI çıkartılmasını
Ulusa şikayet etmektedir…

Dünya Mimarlık Kongresine ev sahipliği yapmaya başladığımız ilk günde, tarım arazilerindeki kaçak ve uygunsuz yapılara "para karşılığında İMAR AFFI" çıkartıldı.

TBMM'de 03 Temmuz 2005 günü kabul edilen 5403 sayılı "Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu"na eklenen Geçici 1. Madde ile; tarım alanlarında tarım dışı amaç taşıyan kaçak yapılara, bulundukları arazinin m2 sine 5 YTL ödenme koşuluyla "af" getirildi…

Af Kanunu kabul edildikten sonra Dünya Mimarlık Kongresinin İstanbul'daki aynı tarihte yapılan açılış törenine katılan Başbakan, binlerce mimara yaptığı konuşmada "Bu Kongrenin mesajları ve kararları bize yol gösterecek…" demişti. Kongrede ise özellikle imar aflarının kesinlikle durdurulması bir çok konuşmada ve kongre bildirgesinde dile getirilmişti…

GELECEĞİMİZ KARARTILIYOR

Kaçak yapılaşma özellikle tarım alanlarında gerçekleştiğinde çok daha yaşamsal sorunlar yaratıyor ve ulusun geleceğini tehdit eden toprak kayıplarına neden oluyor.

Kentlerdeki kaçak yapılardan çok daha büyük suç oluşturan ve bu nedenle geçmişteki bir çok imar affında da "kapsam dışı" bırakılan tarım arazilerindeki yasadışı işgalin affedilmesi gelecek kuşakları da tarımsal beslenme kaynaklarından yoksun bırakmak anlamına geliyor.

Bu açık gerçeğe rağmen Hükümetin para karşılığında ve gelir bekleyerek tarım alanlarına imar affı çıkartması "vahim"dir. Bu kabul edilemez aftan elde edilecek gelirin hesaplanamaz ölçüde daha fazlası tahrip edilen tarım arazilerinin kurtarılmasına dahi yetmeyecektir.

Mimarlar Odası onca uyarılara rağmen ve pişmanlıklara rağmen hâlâ imar affı çıkartılmasını ulusa şikayet etmektedir…

MİMARLAR ODASI

Söz konusu geçici madde aynen şöyledir:
GEÇİCİ MADDE 1. - 11.10.2004 tarihinden önce tarım arazileri; gerekli izinler alınmadan tarım dışı amaçlı kullanıma açılmış ve tarımsal bütünlüğü bozmuyor ise söz konusu arazinin istenilen amaçla kullanımı için, altı ay içerisinde Bakanlığa müracaat edilmesi, hazırlanacak toprak koruma projesine uyulması ve tarım dışı kullanılan tarım arazilerinin her metre karesi için beş Yeni Türk Lirası ödenmesi şartıyla izin verilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mimarlar-odasindan-kamuoyuna-aciklama_31146.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!