Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mimarlardan Konya Stadyum ve Bilim Merkezi İhalelerine İtiraz

Konya Büyükşehir Belediyesi'nin şehir stamyumu ve bilim merkezi için açtığı proje ihalelerinin şartnameleri mimarlardan tepki aldı. Ankara merkezli Uz Mimarlık kurucu ortaklarından Mete Öz'ün mimarlık mesleğinin oturmuş geleneklerini yıkmaya yönelik bir girişim olarak nitelendirdiği ihalelerden standyum için olanı 04 Şubat Çarşamba günü, bilim

yapi.com.tr
1 Mimarlardan Konya Stadyum ve Bilim Merkezi İhalelerine İtiraz

Konya Büyükşehir Belediyesi 'nin şehir stamyumu ve bilim merkezi için açtığı proje ihalelerinin şartnameleri mimarlardan tepki aldı. Ankara merkezli Uz Mimarlık kurucu ortaklarından Mete Öz'ün mimarlık mesleğinin oturmuş geleneklerini yıkmaya yönelik bir girişim olarak nitelendirdiği ihalelerden standyum için olanı 04 Şubat Çarşamba günü, bilim merkezi için olanı ise 20 Mart Cuma günü gerçekleştirilecek.

Şartnamelerde seçilme kriteri olarak en düşük bedel yerine niteliği ön plana çıkaran tasarım üzerinden değerlendirme kararının benimsenmiş olmasının mimarlık adına oldukça olumlu bir gelişme olduğunu belirten Mete Öz, ancak bu yöntemin 4734 sayılı kanunun 23. maddesinde 'tasarım yarışmaları' bölümünde tariflenen yöntemle ve bugüne kadar meslek pratiğinde devam eden uygulamalarla çeliştiğini savundu. Şartnemelerin gözden geçirilmesi gerektiğini söyleyen Mete Öz, bunun gerekçelerini ise şöyle sıraladı.

"Mesleki yeterlik şartlarında referans olarak alınan mimari proje yarışmalarında ödül almış olma kriteri bile, şartname hazırlayıcıları tarafından yarışma kurumunun tanındığını ve iltifat edildiğini göstermektedir. İhale şartnamesinde de belirtildiği gibi, ihale konusu yapılar özel uzmanlık ve tecrübe gerektirmektedir. Bu nedenle belediyeye danışmanlık yapacak benzer yapı deneyimine sahip bir jürinin bulunması yatırımcı erkinin doğru yönde kullanılmasına yardımcı olacaktır.

Ayrıca ihale kapsamında istenen proje ve diğer dokümanların fazla detaylı olması, Türkiye’deki proje bürolarının çoğuna mali olarak yük getirmesi ve seçim şeklinin geleneği oluşmuş bir yöntem dışında olması ihaleye yeterli katılımın oluşmasını engelleyecektir. Yani girilecek riskin belirsizliği, özellikle stadyum gibi spesifik bir konuda zaten az sayıda olan tecrübeli tasarımcıların ihaleye katılımını engelleyecektir.

Kamu İhale Kurumu yönetmelikleri ve mevcut oturmuş geleneği içinde güvenilir bir yapısı olan yarışma kurumunun yerine denenmemiş bir yöntemin amaçlanmadığı şekilde sorun çıkartabileceği, deneyimli bir belediye geleneğine sahip Konya kenti yöneticilerinin de göz ardı edemeyeceği bir gerçektir".

Stadyum projesi ihalesi için tıklayınız

Bilim merkezi projesi ihalesi için tıklayınız

http://www.yapi.com.tr/haberler/mimarlardan-konya-stadyum-ve-bilim-merkezi-ihalelerine-itiraz_66254.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • 4734 sayılı kanununa tamamen aykırı ihaleler bunlar. Açık ihale ise istenen tasarım neyin nesi. Danışmanlık ihalesi desen uymuyor. Yarışma desen hiç değil. Bir yetkili çıksın bana bunun ihale kanununda yerini göstersin. Benzerini spor salonları içinde yaptılar. ihaleyi iptal et. sonrada projeleri kullan oh, ne ala. Saygılarımızla, YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!