Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mimarların 'Büyük Ankara' Hassasiyeti

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Yüksel Yeşim Uysal , otelin ''kent belleğinin önemli bir parçası'' olduğunu vurgulayarak, ''Gün geçtikçe silinen Cumhuriyet döneminin özgün mimarlık yapıtlarından birinin de Büyük Ankara Oteli olmaması yönünde çalışıyoruz'' dedi.

Cumhuriyet ANKARA
1 Mimarların 'Büyük Ankara' Hassasiyeti

br/> Mimarlar Odası, dış cephesinde tadilat çalışmaları süren Büyük Ankara Oteli'nin tescil edilmesi için Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'na başvurdu. Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Yüksel Yeşim Uysal , otelin ''kent belleğinin önemli bir parçası'' olduğunu vurgulayarak, ''Gün geçtikçe silinen Cumhuriyet döneminin özgün mimarlık yapıtlarından birinin de Büyük Ankara Oteli olmaması yönünde çalışıyoruz'' dedi.

Cumhuriyet döneminin ''prestij binaları'' arasında yer alan ve ünlü mimar Mare Saugey tarafından yapılan Büyük Ankara Oteli'nin geleceği konusundaki belirsizlikler sürüyor. Mimarlar Odası, tadilat çalışmaları devam eden yapının özgün kimliğinin zarar gördüğü gerekçesiyle Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'na başvurdu.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Yüksel Yeşim Uysal, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Büyük Ankara Oteli'nin, ''kent belleğinin önemli bir parçası'' olduğunu vurguladı. Atatürk Bulvarı üzerinde, TBMM'nin karşısında yer alan otelin döneminin ilk çok katlı ve 5 yıldızlı oteli olduğunu anlatan Uysal, şöyle konuştu:

''Gün geçtikçe silinen Cumhuriyet döneminin özgün mimarlık yapıtlarından birinin de Büyük Ankara Oteli olmaması yönünde gerekli çalışmaları yürütmekteyiz. Binada yapılmak istenen tadilatlar için tasarımcı mimarlardan izin alınmış mıdır? Kent tarihimizin silinmemesi yönünde mücadeleye devam edeceğiz. Bu kapsamda öncelikle binanın tescillenmesi için Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'na başvuruldu."

http://www.yapi.com.tr/haberler/mimarlarin-buyuk-ankara-hassasiyeti_48208.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Evet...Büyük Ankara Otelinin projesi zaten Mimarlar Odası, Estetik Kurul ve Belediye onaylı bir projedir.Tüm işlemler resmi ve eksiksizdir.Otelin özgün kimliği yapılan projede korunmuştur.Yapısal eksiklikleri (otoparkı yoktu!) ve diğer teknik ihtiyaçlarıda karşılanmıştır.Bu oteli Ankara'ya "özüne uygun" anlamda tekrar kazandırmak en büyük önceliktir. Zaten yeni yapılan proje "özüne uygun" olmasaydı mimarlar odası da "onaylayıp", proje ekibine teşekkür etmezdi. Bilginize... YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!