Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mimarlık, Kültür ve Sanat Dergisi YAPI’nın Eylül Sayısı Çıktı!

Yapı Dergisi Eylül sayısında Şarap Evi, NanoSistemler Enstitüsü, Uydu-Yer Terminali Araştırma Merkezi ve Kilise Restorasyonu gibi farklı disiplinlerdeki ilgi çekici projeler geniş yer buluyor. Dergide ayrıca çeşitli konulara ilişkin makaleler de yer alıyor.

yapi.com.tr
Mimarlık, Kültür ve Sanat Dergisi YAPI’nın Eylül Sayısı Çıktı!

b>YAPI Dergisi Eylül sayısında Şarap Evi, NanoSistemler Enstitüsü, Uydu-Yer Terminali Araştırma Merkezi ve Kilise Restorasyonu gibi farklı disiplinlerdeki ilgi çekici projeler geniş yer buluyor. Dergide ayrıca çeşitli konulara ilişkin makaleler de yer alıyor.

“Cumhuriyet Dönemi Mimarlık Değerleri Tescil Edilmeli”
Doğan Hasol Eylül sayısındaki yazısında “Cumhuriyet Dönemi mimarlık değerlerini yitirmek istemiyorsak yapılacak iş, 1920’lerden bugüne uzanan dönemin önemli sayılabilecek yapılarını bir an önce, kurullar aracılığıyla sistemli bir şekilde değerlendirmek ve uygun görülenleri kültür varlığı ilan ederek koruma kapsamına almaktır” diyor.

Frank Gehry’den Şarap Evi
YAPI Dergisi’nin Eylül sayısında dikkat çeken projelerden biri mimari tasarımını Gehry Partners’ın yaptığı İspanya’daki Marqués de Riscal Şarap Evi. Yapı, Gehry’nin ortaya koyduğu yenilikçi çizgiler ve yüzeylerin ulaştığı son noktayı ifade ediyor.

Kaliforniya’daki NanoSistemler Enstitüsü projesiyse dergide yer alan başka bir tasarım. Enstitünün mimari tasarımı Rafael Viñoly Architects tarafından gerçekleştirilmiş. Kaliforniya Üniversitesi kampusu içinde yer alan enstitü binasının en dikkat çekici özelliği, iç avlunun, çeşitli düzeylerde, havada asılı olarak duran köprüler, merdivenler ve teraslarla örülü oluşu.

Türkiye’den Proje Örnekleri
Yapı Dergisi’nin 310. sayısındaki projelerden biri, tasarımını Hülya Turgut Yıldız ve Meltem Aksoy ’un yaptığı İTÜ Ayazağa Kampusu’ndaki Uydu-Yer Terminali Araştırma Merkezi. Yapıda; biçim, içerik ve yapısal kuruluş ilişkilerinin irdelenmesi tasarımın özünü oluşturarak, betonarme, çelik ve camın birlikteliğine dönüşmüş.
Türkiye’de gerçekleştirilen projelerden biri de Ürgüp, Nevşehir’deki Sinasos Sarıca Kilisesi’nin koruma ve onarım projesi. Tasarımı Ka.Ba Eski Eserler Koruma ve Değ. Mim. Ltd. tarafından yapılan restorasyon projesi bu yıl Europa Nostra “Mimari Mirasın Korunması Ödülü” alan ilk ve tek proje oldu.

Barclays Genel Merkezi İçmimarisi
Derginin bu sayısında yer alan içmimari proje, Barclays Genel Merkez Binası’nın tasarımı Pringle Brandon Architects’e ait. Her yönüyle bilgi paylaşımını ve etkin iletişimi teşvik eden Genel Merkez’in tasarımında, esneklik ve uyum anahtar öğeler olarak ele alınmış.

Art Basel’de Zaha Hadid Tasarımları
Haziran 2007’de İsviçre’de düzenlenen Art Basel sergisine Zaha Hadid ve ekibi üç yeni mobilya tasarımıyla katıldı. Farklı firmalar için gerçekleştirilen bu üç tasarım ürününde, Hadid ve ekibinin alışıldık dili kolaylıkla okunuyor.

İnekler Geçidi İstanbul’da
İstanbul’da 1 Ağustos – 31 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilen etkinliğin tanıtıldığı yazıda ayrıca YEM için bu etkinlik çerçevesinde “İnekolojik Densizlik” adlı bir inek tasarlayan Yılmaz Zenger’in etkinliğe ilişkin görüşüne yer veriliyor.

Ayrıca dergide;

- Kentler ve Mimarlık; Sümer Gürel
- Mimari ve Kültürel Değerleri Korumak; Mehmet Çağlar Meşhur
- Sürdürülebilir Konut Memnuniyeti; İlknur Akıner, Nur Esin
- Buca Ethem Kantarcı Köşkü; Eti Akyüz Levi, Mine Tanaç Kıray
- Tokat Latifoğlu Konağı; Mutlu Özgen
- Farklı İfade Araçları Kullanımı; Ahmet Küçük

www.yapidergisi.com’da;

- Yüksek, Daha Yüksek, En Yüksek; Doğan Hasol
- Proje Yönetiminde Yeni Yaklaşımlar; Abdülkadir Karakaya

YAPI Eylül sayısında....

http://www.yapi.com.tr/haberler/mimarlik-kultur-ve-sanat-dergisi-yapinin-eylul-sayisi-cikti_56154.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!