Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Minyatür Bursa'nın İlk Örnekleri Valilikte Sergileniyor

Bursa İl Özel İdaresi tarafından hazırlanan 'Minyatür Bursa' projesinin ilk örnekleri valilik binasında sergilenmeye başlandı.

Zaman Gazetesi
Minyatür Bursa'nın İlk Örnekleri Valilikte Sergileniyor

Bursa İl Özel İdaresi tarafından hazırlanan 'Minyatür Bursa' projesinin ilk örnekleri valilik binasında sergilenmeye başlandı. İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ali Altuntaş, Bursa'ya ilk geldiğinde buraya mahsus özel bir hediyelik eşya arayıp bulamaması üzerine bu konuyu gündemine aldığını söyledi ve "Böylece Bursa tarihî mekanlarının minyatürlerini yaptırdık. Bir yandan bunlar satılmaya başlandı, ama kuşbakışı Bursa'nın tarihine bakmak isteyenler için de tüm eserlerin içerisinde bulunduğu minyatür bir Bursa'yı tamamladık. Şehrin işlek yerlerine bunları koyarak tarih ve kültüre katkıda bulunmak istiyoruz." dedi.

Bursa'nın, tarihî valilik binası da dahil olmak üzere 27 yapının 1/200 ve 1/300 ölçekli minyatürlerinin yapıldığını aktaran Ali Altuntaş, 2007 yılının Ekim ayında yapımına başlanan minyatürlerin, 2008 yılı sonuna doğru tamamlandığını bildirdi. Şehrin tanıtımı için hazırlanan proje kapsamında Ulucami, Emirsultan, Yeşil Türbe, Yeşil Cami, Muradiye Külliyesi, Teleferik, Koza Han, Yıldırım Beyazıt, Murat Hüdavendigar gibi birçok tarihî eserin minyatürleri heykeltıraş Birol Şenkal tarafından hazırlandı.

Minyatür Bursa Projesi'nde şehrin tarihi ve kültürel geçmişini yansıtan 27 tarihî eser; havaalanı, terminal, Kozahan, Ulucami ve kent meydanı gibi turistlerin yoğun olarak ziyaret ettikleri önemli noktalarda sergilenecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/minyatur-bursanin-ilk-ornekleri-valilikte-sergileniyor_66364.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!