Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mittal Söylentisi Erdemir’i Uçurdu

Türkiye’nin en büyük yassı çelik üreticisi Erdemir hisselerinde nefesleri kesen bir yükseliş yaşanıyor. Dün yüzde 4.76’lık primle en çok kazanan hisseler arasına giren Erdemir hisselerinde son 10 gündeki yükseliş yüzde 29.4’e ulaştı.

Vatan Gazetesi
Mittal Söylentisi Erdemir’i Uçurdu

enedin yılbaşındaki bu yana getirisi yüzde 50’yi buluyor. Aynı dönemde borsadaki kazanç ise yüzde 13’te kaldı. Halka açıklık oranı yüzde 50’ye yaklaşan Erdemir yatırımcı sayısı açısından da İMKB’nin önde gelen şirketleri arasında yer alıyor. 4 milyar 670 milyon dolarlık piyasa değeriyle İMKB’de 12’nci sırada bulunan şirketin hisselerindeki yükseliş binlerce küçük yatırımcı için de önemli. Peki bu seri yükselişin sebebi ne? Borsacılar, Erdemir’i özelleştirme ihalesinde rekor fiyata satın alıp hakim hissedar konumuna gelen Oyak’ın dünya devleriyle ortaklık anlaşması için imza aşamasına geldiğini söylüyor. En azından hissedeki yükselişe gerekçe olarak bu söylenti gösteriliyor.

Söylentinin detayları da var. Ortak adayı olarak dünyanın en büyük çelik şirketi Arcelor-Mittal’in adı geçiyor. Arcelor-Mittal’in Oyak’ın elindeki hisselerin bir bölümünü satın alarak borsadaki küçük ortaklara çağrı yapacağı kaydediliyor.

Mümkün olabilir mi? Oyak Grubu daha önceki açıklamalarında Erdemir için görüştükleri yabancı olmadığını açıklamıştı. Ayrıca Erdemir’e ortak olacak yatırımcının yüksek çağrı maliyetini göze alarak bu işe girmesi gerektiği belirtilmişti. Oyak, ihalede Erdemir’i 6 milyar dolarlık piyasa değeri üzerinden satın alırken, yeni gelecek ortak borsadaki hisseler için bu fiyat üzerinden çağrı yapacak. Bu da yeni ortağa, Oyak’a ödeyeceği para dışında 3 milyar dolara yakın bir ek yük daha çıkartıyor.

Ancak çağrıdan kurtulmanın pratikte bir yolu var. Borsadaki hisselerin değerinin çağrı yapılacak fiyatın üzerine çıkması. Böyle bir durumda çağrıda ödenecek fiyat, piyasa değerinin altında olacağı için küçük yatırımcıların ellerindeki hisseleri satmayacağı düşünülebilir. Bu kritik fiyat düzeyi de hisse başına 17 YTL’ye geliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mittal-soylentisi-erdemiri-ucurdu_51992.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!