Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Monako Prensi Albert: Boğaz Trafiği Gerçek Sorun

Uluslararası Akdeniz Bilimsel Araştırma Komisyonu Başkanı Prens Albert, Boğazlar'daki gemi trafiğinin yarattığı tehlikelere karşı komisyonun bir rapor hazırlaması gerektiğini söyledi.

Milliyet Gazetesi/İpek YEZDANi
Monako Prensi Albert: Boğaz Trafiği Gerçek Sorun

luslararası Akdeniz Bilimsel Araştırma Komisyonu Başkanı Prens Albert, Boğazlar'daki gemi trafiğinin yarattığı tehlikelere karşı komisyonun bir rapor hazırlaması gerektiğini söyledi.

Uluslararası Akdeniz Bilimsel Araştırma Komisyonu'nun (CIESM) 38. Kongresi'ne katılmak üzere Türkiye'ye gelen CIESM Başkanı ve Monako Prensi Albert, İstanbul ve Çanakkale boğazlarından çok sayıda petrol yüklü gemi geçiyor olmasının "gerçek bir sorun" olduğunu belirterek, CIESM'in Boğazlar'daki gemi trafiği ve taşınan petrolün yarattığı tehlikelere karşı bir rapor hazırlaması gerektiğini söyledi.

Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda dün başlayan kongreye, Monako Prensi Albert'in yanı sıra Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile Akdeniz ve Karadeniz'e kıyısı olan ülkelerden 700'den fazla temsilci ve bilim adamı katıldı. Prens Albert, boğazı olan ülkelerin çok dikkatli olmaları ve hükümetlerin de bu konuda daha etkin çalışmaları gerektiğini söyledi.

Konuşmasında İstanbul'a övgüler yağdıran Prens, "Yedi tepeli İstanbul, Avrupa ve Asya'yı birleştirmenin yanı sıra gayet uyumlu bir şekilde farklı etnik yapı ve kültürleri de birleştiriyor.

'İstanbul son derece önemli'
Perslerin, Spartalıların, Arapların, Venediklilerin, Osmanlıların geçmiş olması, buraya zenginlik kazandırmaktadır. Eski Bizans, Konstantinopolis, bugünkü İstanbul son derece önemli bir kenttir" diye konuştu.

Prens Albert, Akdeniz ve Boğazlar'da gerçekleştirilecek biyolojik araştırmalarda Türkiye ile de işbirliği yapacaklarını belirterek, "Araştırmalarda kuzey ile güneyi, doğu ile batıyı birleştireceğiz. Karadeniz'de de araştırmalar yapılacak" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/monako-prensi-albert-bogaz-trafigi-gercek-sorun_53321.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!