Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Mopak'tan Muğla'ya "Okaliptüs Ormanı"

Seka'nın Muğla Dalaman'daki tesislerini Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'ndan alıp 18 ayda dünya standartlarında modern bir tesis haline getiren ve

Yeni Asırb>Seka'nın Muğla Dalaman'daki tesislerini Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'ndan alıp 18 ayda dünya standartlarında modern bir tesis haline getiren ve kapasiteyi yüzde 50 artıran Mopak A.Ş., şimdi de bölgede ''endüstriyel okaliptüs ormanı'' kurmak için çalışma başlattı.
Mopak Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Molay, kaliteli bir kağıt hammaddesi olan okaliptüsün Muğla ve yöresinde yetiştirilmesi için bir proje hazırlandığını ve uygulamaya 2003 başında geçileceğini söyledi.

10 yılda 22 milyon $
Projeyle bölge köylülerinin her yıl 500 hektar araziye Güney Afrika'dan getirilen 500 bin okaliptüs fidanını dikeceğini ve 10 yıl içinde 5 bin hektarlık bir okaliptüs plantasyonu yaratılacağını belirten Molay, şöyle dedi:
''Proje ilk sonuçlarını 8-10 yıl sonra verecek. İlk etapta 250 bin metreküp, 10 yıl içinde de 500-1 milyon metreküp okaliptüs odunu üretilecek. Bu üretimden 10 bin kişiye istihdam imkanı yaratılacak ve 10 yılda 22 milyon dolarlık katma değer sağlanacak."

30 yıl sonra yeniden
Projeyi; Orman Bakanlığı, Muğla Valiliği ve Muğla Üniversitesi'nin de desteklediğini kaydeden Molay, "Şubat ya da Mart'ta 6 bin okaliptüs fidanını bahçemize dikerek projede ilk adımı atacağız. Üreticiye fidan, teknik bilgi ve alım garantisi vereceğiz. Fidan maliyeti yılda 200 bin dolar olacak. Yeteri kadar büyük bir plantasyon olabilmesi için orman arazilerinin köylüye 49 yıllığına kiralanması konusunda Orman Bakanlığı'nın olumlu yaklaşımı bulunuyor'' diye konuştu.
Projenin bölge açısından ''30 yıl önce başlanmış bir işi tamamlamak'' anlamına da geldiğini dile getiren Molay, Seka'nın, 30 yıl önce Dünya Bankası kredisiyle Avustralya'dan okaliptüs fidanı getirterek bölge halkına diktirdiğini ancak üretim teknolojisini geliştiremediği için okaliptüs odununu kullanamadığını ifade etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mopaktan-muglaya-okaliptus-ormani_2853.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!