Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Mordoğan’da Yıkım ‘Vicdan’a Takıldı

Ulaştırma Bakanlığı’nın 3 yıl önce Mordoğan’da 70 milyon YTL’ye yaptırdığı balıkçı barınağını, Çevre Bakanlığı yıktırmak istiyor. Ancak Belediye Başkanı Ahmet Çakır, vicdanı el vermediği için yıkım kararını uygulamıyor.

NTV/M. Kemal KIRUKurizm ve balıkçılıkla geçinen Mordoğan ilçesinde yaşayanlar bugünlerde bir bakanlık tarafından yaptırılan balıkçı barınağının, başka bir bakanlık tarafından yıkılmak istenmesini konuşuyor.

Ulaştırma Bakanlığı’nın 2003 yılında tamamladığı barınak, 70 milyon YTL’ye mal oldu. Barınağın resmi açılışının yapılması beklenirken; Çevre ve Orman Bakanlığı, tesisin çevresel etki değerlendirnesi yönetmeliğine uygun olmadığını belirterek, Bayındırlık Bakanlığı’na uyarıda bulundu.

Bayındırlık Bakanlığı da bunun üzerine Mordoğan Belediyesi’ne tesisi yıkma talimatını yazılı olarak gönderdi.

‘Suçluyum ama vicdanım el vermiyor’

Üzerinden iki yıl geçmesine karşın, tesis hâlâ yıkılmadı. Çünkü Mordoğan Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ın vicdanı yıkımı engelliyor.

Çakır, “Bayındırlık Bakanlığı’ndan gelen yazı, 2 yılı aşkın süredir masamda duruyor. Yasal bir işlem yapmadım, yapmayı da düşünmüyorum. Suçlu duruma düştüğümü de biliyorum, ancak vicdanım hiçbir zaman yıkıma elvermiyor” dedi.

Başkan Çakır, tesisin yat limanı olmasını da istiyor. Çakır, “Yap-İşlet-Devret modeli ile buraya yat limanı kazandırılması gerektiğini istiyoruz. Beldenin geleceğini turizmde gördüğümüz için buranın yat limanına dönüştürülmesini, 70 milyon YTL ülke ekonomisinden silinmesini istemiyoruz. Bunu yatırıma dönüştürülmesi için elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.

Mordoğanlılar ise 70 milyon YTL’ye mal olan tesisin yıkılmasına karşı çıkıyor. Mordoğanlı Doğu Tırman, “Mordoğan yarınlarda turizm potansiyeli yüksek bir beldedir, buralarda 10 sene 20 sene sonrayı düşünmek zorundayız. Bu balıkçı barınağı adı altında yapılan tesisin çok çabuk yat limanına dönüştürülmesini ve ülke ekonomisine katkıda bulunulmasını talep ediyoruz. Bürokratik engellerin ortadan kaldırılıp daha sağlıklı bir karar verilmesini düşünüyorum” dedi.

Vatandaşlar, tesisin yıkılmasının ne bölgeye ne de ülke ekonomisine hiçbir şey kazandırmayacağını vurguluyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mordoganda-yikim-vicdana-takildi_50030.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!