Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mortgage Krizi Türkiye'yi Nasıl Etkileyecek?

Deloitte Türkiye'nin Ekonomi Danışmanı Dr. Murat Üçer'in hazırladığı çalışmada, dünya ekonomisinde ABD'deki mortgage krizinden kaynaklanan belirsizliklerin Türkiye'yi nasıl etkileyeceği değerlendirildi.

CNN Türkb>Deloitte Türkiye, "Ekonomik Görünüm 2008 Mart" raporunu "Yeni Dünya, Yeni Riskler" başlığıyla yayınladı. Deloitte Türkiye'nin Ekonomi Danışmanı Dr. Murat Üçer'in hazırladığı çalışmada, dünya ekonomisinde ABD'deki mortgage krizinden kaynaklanan belirsizliklerin Türkiye'yi nasıl etkileyeceği değerlendirildi.

Raporda, 2008 yılında Türkiye'nin ekonomik performansının düşebileceği tahmininde bulunulurken, ekonomiye yeni bir ivme kazandırılması gereği üzerinde duruldu.

Raporda, yeni ivmeyi yakalamanın yolunun, sosyal güvenlik, vergi ve adalet gibi temel yapısal reformları hızla devreye sokmaktan ve IMF ile ilişkileri istikrara kavuşturmaktan geçtiği ifade edilirken, bu nedenle IMF ile sürdürülen 7'nci gözden geçirme çalışmalarının bir an önce tamamlanmasının önem kazandığının altı çizildi.

15 Şubat 2008'e kadar olan veriler dikkate alınarak düzenlenen raporda, 2008 sonu itibarıyla Türkiye'nin büyümesinin yüzde 4-4.5 olacağı tahmin edilirken, enflasyon oranının ise 2007'ye göre düşeceği, ancak hedeflenen yüzde 4'ün yine oldukça üzerinde olacağı öngörülüyor.

Raporda, Nisan 2006'dan beri azalma eğilimi gösteren işsizlik oranının yeniden yükselmeye başladığı ve kasım ayı verilerine göre yüzde 10.1 olarak gerçekleştiği belirtilirken, işsizlik oranındaki hafif yükselme eğiliminin 2008 yılında süreceği tahmin ediliyor.

Raporda, 2008'in en kritik konusunun dış finansman olacağı vurgulandı. 2008 yılında Türkiye ekonomisinin yaklaşık 35 milyar doları enerji faturası olmak üzere toplam 46-47 milyar dolar civarında cari açık vermesi öngörülürken, bunun da ciddi bir dış finansman sorununu ortaya çıkardığının altı çizildi.

İthalatın ihracattan daha hızlı artmaya devam etmesi ve küresel ekonomik koşulların yol açtığı likidite darlığının, 2008'de Türkiye'yi zorlayabilecek iki önemli sorun olarak ön plana çıkacağı belirtilirken, Deloitte Türkiye'nin çalışmasına göre, bu yıl sonuna kadar ülkeye 13 milyar dolar civarında doğrudan yabancı sermaye girişi beklendiği, YTL'nin değerlenme sürecinde ise yolun sonuna gelindiği, bu yıl bir miktar değer azalması yaşanabileceği kaydedildi.

Deloitte Türkiye Stratejik Planlama, İş Geliştirme ve Pazarlama Ortağı M. Sait Gözüm, rapora ilişkin yaptığı değerlendirmede, ABD ekonomisinden kaynaklanan belirsizliklerin küresel ekonomiyi zorladığını, ancak ABD yönetimi ve Merkez Bankası'nın aktif ve hızlı müdahalelerinin belirsizliklerin bir küresel krize dönüşmesi ihtimalini azaltığını kaydetti.

Bu belirsizlik ortamda performansı düşen Türkiye'nin hızla kırılganlıklarını azaltması gerektiğinin altını çizen Gözüm, bunun için öncelikle istikrar korunurken, yapısal reformların hızla devreye sokulması gerektiğini vurguladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mortgage-krizi-turkiyeyi-nasil-etkileyecek_60598.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!