Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mortgage Krizini Önemsemek Gerek!

Geçen haftaki " Mortgage krizi kimi yıkacak? " başlıklı Gözucuyla'ya gelen iletilere bakılırsa... Türkiye hâlâ "Bize bi şey olmaz abi" mantığıyla birikimini yönetmeye kararlı!

Cumhuriyet Gazetesi/Türkel MİNİBAŞeçen haftaki " Mortgage krizi kimi yıkacak? " başlıklı Gözucuyla'ya gelen iletilere bakılırsa... Türkiye hâlâ "Bize bi şey olmaz abi" mantığıyla birikimini yönetmeye kararlı!

27 yıllık neo-liberalizm deneyiminde yaşadığı banka, banker ve de dövizzede örneklerinden hiç mi hiç ders almamış! İki seçim sarhoşluğundan olsa gerek!.. ABD'de konut sektörüne verilen ipotekli kredilerin geri dönmemesiyle başlayan kriz de dikkatinden kaçıvermiş!

Oysa:

1- Kriz dönemlerinde konut gibi hizmet sektörlerine verilen kredilerle likidite yaratılması piyasaları kaldırabileceğinin üstünde şişirir ve... Piyasalarda estirdiği bahar rüzgârları kısa sürelidir.

2- Bankacılık sisteminin ipotekli krediler vermesi için güçlü bir mali yapısının olması gerekir. Özellikle de müşteri portföyünün düşük gelir düzeyindekilere inmesi halinde kredilerin vadesinde ödenmemesi riski yüksektir. Dolayısıyla, kriz dönemlerinde geri dönme riski yüksek kredilerdir.

3- Konut sektörü tüm sektörlerden girdi kullanarak o sektörlere gelir yarattığı gibi... Konut sektörüne verilen kredilerin geri dönmemesiyle ortaya çıkan en ufak krizde bile diğer sektörler doğrudan etkilenir.

4- Riski çeşitlendirmeyen ülke piyasaları krizi daha ağır yaşar.

Kısacası... Ağustosta ABD üstünden esen kriz rüzgârlarının etkisi şirket bilançolarına yeni yeni yansımaktadır. Diğer sektörler üzerindeki etkisi 2008'de görülmeye başlayacaktır.

Kaldı ki... Krizin ABD ve AB'nin önde gelen finans kuruluşları üzerindeki etkisini gösteren raporlara bakılırsa finans sektörü yılı zararla kapatacak. Örneğin Deutsche Bank'ın hazırladığı rapora göre 28 bankanın sadece mortgage kredilerinden uğradığı zarar 2007 sonunda 213.8 milyar doları bulacak.

Hiç dudaklarınız uçuklamasın, çünkü bu rakama hem ipoteğe dayalı menkul kıymetlerden kaynaklanan zarar dahil değil. Hem de yıl sonunda yüksek zarar açıklaması beklenen HSBC ve Barclay gibi bazı büyük bankaları kapsamamakta!..

Öte yandan... Amerikan Merkez Bankası'nın (FED) mortgage kâğıtlarını menkul kıymetler arasında sayması, reeskont olanaklarını genişletmesi ve de... Para piyasasında faizleri yarım puan indirmesiyle piyasaların rahatladığı bir gerçek. Piyasalarda likiditeyi arttıran bu türlü uygulamaların reel sektörü doğrudan etkileme gücünün yetersiz kalma olasılığını da gözden kaçırmamak gerek.

Global sermayenin krizin 2008'e sarkacağı endişesini taşıması da zaten bu nedenle değil mi?

Türkiye ise Lale Devri'nde...
Global sermayenin kurmayları endişelenedursun... Türkiye'nin ağırlama, kutlama, düğün dernek masraflarına bakılırsa hükümet için mortgage krizi AIDS, Çernobil felaketi gibi bize dokunmadan geçecek!

Oysa, başta İspanya olmak üzere AB ülkelerinde de mortgage kredilerinin borç oranlarında hızlı artış var. Borç oranlarındaki artış sistemin bütününü nasıl etkileyecek derseniz... Burada belirleyici olan ülkelerin riski çeşitlendirmelerindeki mahareti olacak.

Türkiye üzerindeki etkisini anlamak için tabii ki yıl sonunu beklemek gerekir ama... AB bankaları zarar açıkladıkça ilk etkinin turizm ve ihracat üzerinde kendini göstereceğini de unutmamak gerek! Özellikle de cari açığı 9'uncu ayda 34.4 milyar dolara dayanmış, yıllık sanayi üretimindeki artışı da yüzde 2.2'de kalmış bir ülkeyseniz!

Gelin görün ki, ne ihracatçımız, ne turizmcimiz ne de siyasetçimiz bunun farkında!

İhracatçı rekor kırdık diye Ata'ya müjdeleyerek rahatlamaya çalışıyor.

Siyasetçi deseniz kaplumbağalar üzerindeki mum ışıklarının büyüsünden kendini Arap kralının hazine dairesinde sanıyor.

Halk mı? "İstikrar" özlemiyle verdiği oyların yarattığı istikrarsızlıktan şaşkın yuvarlanıp gidiyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mortgage-krizini-onemsemek-gerek_57488.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!