Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mortgage Ne Getirecek?

Kira öder gibi ev sahibi olma sistemi “mortgage”, artık hayata geçiyor. Bugün Meclis Genel Kurulu'nda görüşülecek yasa, konut finansmanında önemli yenilikler getiriyor.

CNNTÜRK/Didem TÜMER
Mortgage Ne Getirecek?

ira öder gibi ev sahibi olma sistemi “mortgage”, artık hayata geçiyor. Bugün Meclis Genel Kurulu'nda görüşülecek yasa, konut finansmanında önemli yenilikler getiriyor.

Ancak ev hayali kuranların sistemden yararlanmak için uyması gereken önemli kurallar var. İşte bu nedenle, sokaktaki insan yeni sisteme temkinli yaklaşıyor. Alınmak istenen evin en az yüzde 25'inin parası hazır olmalı. Bir başka deyişle düzenli geliri olanların yararlanabileceği bir sistem. Uzmanlar, 'bu bir sosyal proje değil, sadece bir finansman modeli' vurgusunu bu nedenle özellikle yapıyor.

Sistemle istenilen her ev de alınamayacak. Öncelikle evin imara uygun olması gerekiyor.

Banka kredi istenen evi araştıracak ve uygun bulursa kredi verecek. Belirli bir vade ve faiz oranı yok, faiz piyasada belirlenecek. Sabit ya da değişken faiz seçenekleri olacak. Sabit faiz belirlendiğinde bu sözleşmede belirtilecek ve banka tek taraflı değiştiremeyecek.

Ödemeyi aksatana üç ay süre
Sistemde bir taksit ödenmezse ev hemen sahibinden alınmayacak. Ama ödemelerin düzenli olması büyük önem taşıyor.

İki taksit ödenmediğinde ev sahibine bir aylık bir süre tanınacak. Borç ödenmediğinde o zamana kadar yapılan ödemeler geri verilecek ev de banka tarafından satılacak.

Çıkmanın da bedeli var
10 yıl taksit ödedikten sonra ev başkasına devredilebilir, ancak bunun için kalan borcun yüzde 2'sinin ceza olarak ödenmesi gerekiyor.

Evi olanlar mortgage'dan yararlanamayacak kuralı yok. Sistem herkese açık. ancak ilk kez ev sahibi olacaklara Maliye ve Hazine’nin karşı çıktığı vergi avantajı öngörülüyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mortgage-ne-getirecek_51995.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!