Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

'Mortgage Yasası' Çıkmaz

'Mortgage Yasası' çıkmaz

Vatan Gazetesi
1


zmir Emlakçılar ve Emlak Müşavirleri Derneği (İZEMDER) Başkanı Rıdvan Akgün, orta ve dar gelirlilerin umutla beklediği 'Mortgage Sistemi' için, "Bu yasa çıkmaz, çıksa bile ölü doğar, rağbet olmaz" dedi

Rıdvan Akgün, Kaya Prestige Otel'de düzenlediği basın toplantısında emlak piyasası ve inşaat sektörüyle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Parasını emlağa yatırıp aylık ödemeleri altında ezilen bir kesimin olduğunu kaydeden Başkan Rıdvan Akgün, konut parasının tamamının daha inşaat projesi aşamasında müteahhitler ve yüklenici firmalar tarafından alındığını ifade etti. Emlak sektörünün fitili ateşlenmiş bomba gibi olduğunu iddia eden İZEMDER Genel Başkanı Rıdvan Akgün, "Ya bomba patlayacak, ya da alınacak acil tedbirlerle fitil kopartılarak söndürülecektir" diye konuştu.

DENGESİZLİK VAR

Mali piyasalarda geçen hafta yaşanan kaosun,`bal gibi' mini bir devalüasyon olduğunu, 65 yeni kuruş olan demirin kilosunun bir günde 95 yeni kuruşa çıktığını kaydeden Başkan Akgün, sektörün dengesiz bir konuma geldiğini belirterek, şöyle dedi:

"Ticari piyasa hazırlıksız yakalanmıştır. Olayın hemen ardından bankalar tavrını koymuş, konut kredi faizleri yükselmiştir. Sosyal amaçla üretilen 70 bin YTL olan bir konutun fiyatı bir hafta içinde son zamlardan sonra 90 bin YTL'ye yükselmiştir. Üretmediği konutunu satan müteahhitleri ve çeşitli teşebbüsleri zor günler beklemektedir."

EMLAK OFİSLERİ BİR BİR KAPANIYOR

Dernek çatısı altında 300'e yakın üyelerinin buluduğunu ifade eden İZEMDER Genel Başkanı Rıdvan Akgün, emlak satıcılarının da büyük bir darboğazın içinde olduğunu söyledi. Akgün, "Durgunluğun yaşanmaya başlamasıyla birlikte açılan emlak ofisleri bir bir yeni meraklılarına devredilmeye ve kapanmaya başladı. Hizmet üretememeleri, çağın gerisinde hareket etmeleri, sektördeki değişikliklere adapte olamamaları, belirsizlik ve bu işi korsan yapanlar, emlakçıları zor duruma soktu" dedi.

MORTGAGE, 'MORT' OLACAK

Ekonomik gidişatın, 'Mortgage Yasası'nın çıkmasına engel teşkil ettiğini belirten İZEMDER Genel Başkanı Akgün, şunları söyledi:

"Sanal ekonomik parametrelerle iyiye giden bir ekonomi tablosu yaratılmak istense de bu balon patlamıştır. Durum devam ederse mortgage, mort olacaktır veya `işte çıkardık ya yasası' olacaktır. Bu yasa çıksa dahi ölü doğacak ve rağbet olmayacaktır. 2006'nın ikinci yarısına gelindi, hala yasa çıkmadı. Bunun olabilmesi için ekonomik dengelerin oturması ve cari açığın disiplin altına alınması şarttır. Bu, ucuz konut hayali kuran vatandaşı oyalamaktan başka bir şey değildir. Mini devalüasyon olması bu yasanın çıkmasına ve sağlıklı ilerlemesine engeldir. Bize göre; mortgage hikayesi son bulmuştur. Yasa çıkmaz."

Öte yandan, dernek olarak başarılı çalışmalara imza attıklarını belirten Rıdvan Akgün, Emlakçılar Odası ile farklılıklarının olduğunu da kaydetti. Akgün, `Mesleki Çalışma ve Etik Kurallara Bağlılık Sözleşmesi' adı altında bir çalışma yürüttüklerini kaydederek, "Bu bir centilmenlik anlaşması olacak. Sözleşme, müşteri ve emlakçılar arasında bağlayıcı hükümler de içerecek. Hakem heyeti oluşturularak sorunlar mahkemeye başvurmadan çözümlenmeye çalışılacak" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mortgage-yasasi-cikmaz_45985.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • mortgage yasası çıksa ne olacak ki! önemli olan vatandaşın alım gücü değil mi? o yoksa hangi yasa çıkarsa çıksın sonuç hüsran olacaktır. Bari vatandaş umutlandırılmasın. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!