Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mortgage'a Bankalar da İnandı

Başbakan mesajı verdi, bankalar harekete geçti. Konut kredisinde faizler 1.55'e düştü. Mortgage Yasası yarın Meclis'e geliyor. Çift kira öder gibi ev sahibi olma imkanı doğuyor.

Takvim Gazetesi
Mortgage'a Bankalar da İnandı

aşbakan mesajı verdi, bankalar harekete geçti. Konut kredisinde faizler 1.55'e düştü. Mortgage Yasası yarın Meclis'e geliyor. Çift kira öder gibi ev sahibi olma imkanı doğuyor. Böylece 100 bin YTL'lik kredi alan tüketici ayda 440 YTL avantaj kazandı. indirimin sürmesi bekleniyor.

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Mortgage Yasası'nın bir an önce çıkarılması talimatı bankaları da harekete geçirdi. Mortgage Yasa Tasarısı'nın Perşembe günü Meclis Genel Kurulu'na gelmesi ve bir an önce yasalaşması beklenirken, bankalar bir bir faiz oranlarını düşürmeye başladı. Bu da bankaların Mortgage Yasası'na inandıklarını gösteriyor. Hükümet üyelerinin de yasanın mutlaka çıkacağına yönelik açıklamaları piyasalara güven veriyor.

Erdoğan: İstihdamı artırır
Başbakan Erdoğan, dün AKP Grubu'nda yaptığı açıklamada, "Artık vatandaşlarımız kira öder gibi taksitlerini ödeyerek ev sahibi olabilme imkanına kavuşacaklar. Mortgage bizim iktidarımıza kadar telaffuz bile edilemedi, çünkü kan uyuşmazlığı aşikar olan koalisyonlara ne kadar güvenebilirsiniz" dedi. Mortgage Yasası'yla hem finansal hem de konut sektöründe hareketlilik başlayacağını, konut sektörü ile mali sektörün bütünleşeceğini anlatan Erdoğan, "Konut sektörünün planlanmasıyla 250'yi aşkın alt sektör de hareketlenecek. Bu da işsizlik sorununun çözümüne çok önemli katkılar sağlayacak. Artık gecekondu, kaçak yapı mantığı tarihe karışacak" diye konuştu.

Yeniden % 1'in altına inebilir
Mayısta başlayan dalgalanma sonrası konut kredisi faizlerini yüzde 2'ye kadar çeken bankalar, ocak ayının ortasına kadar yüzde 1.80 seviyesinde tuttu. Ancak son bir ayda art arda gelen indirimler, aylık bazda kredi faiz oranlarını yüzde 1.55 seviyesine çekti. Bir ay önce 120 ay vadeli 100 bin YTL kredi çeken tüketici aylık 2 bin 340 YTL ödeme yaparken, bugün yaklaşık bin 900 YTL ödüyor. Son düşüşlerle tüketici aylık 440 YTL avantajlı hale geçti. Toplamda ise 5 bin 280 YTL fark ediyor. İndirimler bu hızla sürerse Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra faizlerin yeniden yüzde 1'ere gerileyeceği belirtiliyor. Bankacılar, düşüşün hızlanması için gecelik faizlerin yüzde 17.50'nin altına inmesi gerektiğini belirtiyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mortgagea-bankalar-da-inandi_51817.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!