Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mortgage'ta Bankaların Gözü Yabancılarda

Hollanda, İngiltere ve İskandinav ülkelerinden gelen talepleri dikkate alan Garanti Bankası, İş Bankası, Akbank ve Finansbank yabancılara konut kredisi satmak için özel ürün çıkarıyor.

Milliyet Gazetesi/Kadife ŞAHİN
Mortgage'ta Bankaların Gözü Yabancılarda

ebliğleri çıkmadığı için henüz hayata geçmeyen ipoteğe dayalı uzun vadeli konut kredilerini (mortgage) yabancı müşterilere de satmak isteyen Türk bankaları ürün çıkarma yarışına girdi.

Piyasanın önde gelen büyük bankalarının hepsi alanın yeni ve riskli olması nedeniyle yabancıya konut kredisi satma konusundaki çalışmalarını büyük bir titizlikle sürdürüyor. Bankaların bu rekabetinde Hollanda, Danimarka, Almanya, İngiltere ve İskandinav ülkelerinin vatandaşlarının Türkiye'de konut sahibi olma talepleri etkili oldu. Uzun vadeli konut kredilerini finanse etmek için yurtdışından borçlanan Türk bankaları, danışmanlık şirketlerinin aktardığı taleplerin artmasıyla hukuk bölümlerini harekete geçirdi.

Bodrum öne çıkıyor
Yabancılara verilecek mortgage kredilerinin riskini azaltmak isteyen bankacılar, "Talep var ancak yabancılar burada yaşamadıkları için risklerini ölçemiyoruz. Bu yüzden onlar için özel ürünler geliştiriyoruz" dediler.

Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne girmesiyle birlikte yabancıların Türkiye'de daha fazla oranda gayrimenkul sahibi olmak isteyeceklerini söyleyen bankacılar, taleplerin son iki yılda yoğunluk kazandığını belirtti.

Yabancıların Türkiye'deki gayrimenkul fiyatlarıyla ülkelerindeki fiyatları karşılaştırdıklarında Türkiye'yi cazip bulduklarını söyleyen bankacılar, en fazla talebin İstanbul ve Bodrum'a olduğunu söyledi.

İngiliz ve Alman vatandaşlarının Ege'de Didim, Akdeniz'de Fethiye, Alanya ve Side'de ev almak istediğini bildiren bankacılar, İrlanda, Danimarka ve Hollanda vatandaşlarının da Türkiye'de konut almak istediklerini belirtti.

Rezidans ve yazlık tercih ediliyor
Türkiye'de gayrimenkul piyasasına olan talep, yabancıları hem finansör hem de alıcı kılıyor. Gayrimenkul şirketleri akın akın Türkiye'ye gelirken yabancı tüketici de konut almak istiyor.

Yabancıların iki yönlü hareketlerini dikkate alan Türk şirketleri yabancılar için konut yapıyor. Bu konutların büyük bölümü yazlık ve rezidans.
Yabancılara mülk satışını kolaylaştıran yasanın çıkmasından sonra Ağaoğlu, Yapı Endüstrisi, Koray gibi şirketler yabancılar için Bodrum ve Milas gibi yerlerde evler yaptılar.

'Yabancılar ileride büyük bir hacim yaratabilir'
Bankaların yabancılara mortgage kredisi vermek için özel ürünler üzerinde çalıştıklarını belirten Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, bunun piyasada ileride büyük hacimler yaratabileceğini söyledi.

Özen, "Bankalar konut kredisi satışında yabancıların taleplerine de yanıt vermek için çalışmalar yapıyor. Ancak yabancılara konut kredisi verirken üstlendiğimiz riskleri çok fazla ölçemiyoruz. Çünkü onların risklerine ilişkin bilgiler kendi ülkelerindeki kurumlarda bulunuyor.

Müşteri bilgisine sahip değiliz. Bu bilgilere kolayca ulaşamadığımız için yabancılara verilen kredilerin teminat oranlarını daha yüksek tutarak kredi veriyoruz. Örneğin satın aldıkları evlerin toplam değerinin yüzde 80'ine değil yüzde 65'ine kredi veriyoruz. Teminat oranlarını yüksek tutmaya çalışıyoruz" dedi.

'Yaşlılar istiyor'
Özen, talep konusunde ise şu bilgiyi verdi: "Taleplerin önemli bir kısmı Türkiye'de yazlık satın almak isteyen İngiliz ve İskandinav ülkeleri vatandaşlarının taleplerinden oluşuyor. Bunlar daha çok yaşlı insanlar. Bu insanlara gayrimenkul şirketleri aracılık yapıyor."

http://www.yapi.com.tr/haberler/mortgageta-bankalarin-gozu-yabancilarda_54198.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!