Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Moskova'nın Manhattan'ına Üç Gökdelen Birden Dikecek

Moskova'nın iş merkezi ilan edilen Moscow City'deki en yüksek binayı Türk şirketi Ant Yapı dikti. 240 metrelik binayı tamamlayan şirket, aynı yerde 245 ve 287 metre yüksekliğinde iki gökdelen daha yapacak.

Milliyet Gazetesi/Fehim GENÇ
3 Moskova'nın Manhattan'ına Üç Gökdelen Birden Dikecek

br/> Ant Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Okay, Moskova'nın Manhattan'ı diye tabir edilen Moscow City'de, dünyanın en büyük inşaat şirketleriyle yarışarak üç gökdelenin yapım işini aldıklarını ve bu gökdelenlerden 240 metre yüksekliğindeki Mirax binasının inşaatını tamamladıklarını söyledi. Okay, "Yaptığımız bina halen Moskova'nın en yüksek binası" dedi.


Sırada iki gökdelen daha var
Mirax'ın yanı sıra Moscow City kapsamında iki gökdelenin inşaatına devam ettiklerini kaydeden Okay, bu yapıların da 286 metre yüksekliğindeki 74 katlı Moscow Tower ile 245 metre yüksekliğindeki 63 katlı St. Petersburg Tower binaları olduğunu söyledi.
1991'de Mesa İnşaat'tan ayrılarak Ant Yapı'yı kurduklarını söyleyen Mehmet Okay, Rusya'da bugüne kadar 2 milyon metrekarelik inşaat yaptıklarını vurguladı. Rusya'da halen 1 milyon metrekarelik inşaat işine devam ettiklerini belirten Okay, "Ruslar, biz Türklere çok benziyor, mesela 420 milyon dolarlık Moscow Tower ve St. Petersburg Tower binalarının inşaat işini bir kuruş teminat göstermeden sadece el sıkışarak aldık. Bu da aramızdaki güvenin bir işareti" dedi.

'Çinliler rakip olamadı'
Kremlin'e 15 dakika uzaklıkta kurulan Moscow City kapsamında projelendirilen Mirax City, birbirine bağlı iki gökdelenden oluşuyor.
Mirax'ın B Kulesi'nin inşaat işini yüklenen Ant Yapı, inşaatı teslim etme aşamasına geldi. Ancak A Kulesi'nin inşaat işini yüklenen Çinliler'in daha kat bile çıkamadığını belirten Mehmet Okay, "Çinliler bize her şeyde rakip ama inşaatta rakip olamadılar" dedi. Okay, Mirax City'nin ofis, konut, alışveriş merkezi, barlar, toplantı salonları, restoranlar, spor salonları, gezinti terasları gibi bölümlerden oluşacağını anlattı.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da aralık ayı başında Moskova'ya yaptığı ziyarette Mirax şantiyesini ziyaret ederek Ant Yapı yetkililerinden bilgi aldı.

İstanbul'un konut projeleri dünya basınında
Kanyon, Rizo, Kamondo projelerini tanıtan New York Times, 'Kişi başına milli gelirin 5 bin dolar olduğu Türkiye'de konut fiyatları 2 milyon doları buluyor' yorumunu yaptı

Washington Post'tan sonra New York Times da İstanbul'daki lüks konut projelerini sayfalarına taşıdı. New York Times, 'Efsanevi İstanbul'da yeni yüzler' başlıklı haberinde Kanyon ile Rizzo ve Kamondo projelerini tanıttı. Gazete, kişi başına gelirin 5 bin dolar civarında olduğu Türkiye'deki bu projelerde daire fiyatlarının 2 milyon dolara ulaşabildiğine işaret etti.
Haberde, uzmanların '200 milyon dolarlık Kanyon projesinin bir yaşam tarzı yarattığı, Türkiye'nin buna hazır olduğu' yolundaki görüşlerine yer veren New York Times, projede 80 metrekarelik stüdyo dairelerin 250 bin dolardan, 380 metrekarelik çatı katlarının ise 2 milyon dolardan satışa sunulmasına rağmen tüm dairelerin satıldığına dikkat çekti.

179 dairenin yer aldığı Kanyon'da dört katlı bir alışveriş merkezi, 26 katlı bir iş hanı, dokuz salondan oluşan bir sinema, 160 dükkân ve 30'dan fazla restoranın bulunduğunu kaydetti.

Rizzo ve Kamondo projesinin Beyoğlu'da, 19'ncu yüzyıldan kalma harabe haldeki apartmanların restore edilmesi ile ortaya çıktığı belirtilen haberde, projeyi gerçekleştiren Türk şirketinin bürokrasiden gerekli izinleri ancak 8 ayda alabildiği kaydedildi. Haberde Rizzo binasının Art Nouveau havasının olduğunu, binanın lobisinin restorasyonunun da eski bir Yunan rahibi olan Pavlos Konstantinos Politis'nin başında bulunduğu şirketçe gerçekleştirildiği gibi detaylara değinildi.
Kamondo'daki restorasyon işlerinin ise gelecek yılda biteceğini kaydeden gazete, binadaki bazı dairelerin Boğaz, Topkapı Sarayı ve Ayasofya manzaralı olduğunu belirtti.

Maketten konut satışına Bakanlık incelemesi
Yapımı devam eden sitelerden konut alanların şikayeti üzerine harekete geçen Sanayi Bakanlığı, 35 müteahhit firma hakkında inceleme başlattı.
Konut talebinin gerilemesi nedeniyle ödeme yaptıkları dairelerin zamanında teslim edilemeyeceğinden endişelenen konut alıcılarının, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Tüketici Hakları Genel Müdürlüğü'ne yaptıkları başvuru üzerine, Bakanlık şikâyete konu olan 35 firmayı inceleme altına aldı.
İncelemeyi müteahhit firmaların verdiği ilanlardan başlatan Bakanlık, ilanlarda yer alan konut teslim tarihi, kullanılan malzeme, konut tipleri ve sitede yer alacak sosyal olanaklar gibi bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.
Mayıs ayında dövizde meydana gelen dalgalanma sonucu konut kredisi faizleri yükselirken konut talebi de bıçak gibi kesilmiş, buna karşın inşaat malzemesi fiyatlarında anormal artış olmuştu.
Maliyetlerdeki artış ve talepteki gerileme nedeniyle finansal açıdan sıkışan firmalar, inşaata başlamakta zorlanmış ya da başladıkları inşaatı devam ettirememişlerdi. Bu projelerden konut alıp, taksitlerini ödemeye devam edenler dairelerini zamanında teslim alamayacakları korkusuyla Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'na şikayet dilekçesi yağdırmışlardı.


Petrol boru hattı geldi, tarla fiyatları fırladı
Ceyhan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali Duru, Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Ham Petrol Boru Hattı ile yıldızı parlayan Ceyhan'da, arsa fiyatlarının 15 kat değer kazandığını bildirdi.

5 büyük firmanın rafineri tesisi kurmak için hazırlık yaptığı Ceyhan'da, 2 bin YTL'den satılan bir dönüm tarla için bugün 25-30 bin YTL talep edildiğini söyleyen Duru, bu durumun arsa spekülatörlerini de hareketlendirdiğini, çok sayıda kişinin yörede arsa kapatma telaşına girdiğini anlattı. Duru, "Ancak, bu kişilere arsa temini konusunda yardımcı olmuyoruz" diye konuştu.


TMSF'nin rekor ihalesi bugün
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF), 60 milyon YTL muhammen bedelle satışa çıkardığı Marmaris'teki 40 dönümlük arazinin ihalesi bugün yapılacak. Marmaris Siteler Mahallesi Boynuzbükü mevkiinde yer alan ve denize yakın olan arazinin ihalesi, TMSF'nin bugüne kadar gerçekleştirdiği en yüksek bedelli gayrimenkul ihalesi olma özelliğini taşıyor.
Toplam 3 parselde, turistik tesis alanı imarına sahip olan arazinin yakınında 3M Migros, Marmaris Emniyet Müdürlüğü, Marmaris Gold Center, Forum Outlet Center ile plaj ve bazı oteller bulunuyor.


Garanti Bankası konut kredisi faizini düşürdü

Garanti Bankası, konut kredilerinde uyguladığı aylık faiz oranlarını yüzde 1.85'ten yüzde 1,79'a düşürdü. 3 aydan 240 aya kadar vadeli konut kredisi kullandıran Garanti Bankası, 61 - 240 ay aralığında vadelendirdiği konut kredilerinde, kredi kullanıcısından kredi tutarının yüzde biri kadar komisyon tahsil ediyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/moskovanin-manhattanina-uc-gokdelen-birden-dikecek_50211.html

Read Comment Section
3 Yorum Yorum Yaz
  • ben engin salman, 2008 yılında tokar firmasına baglı taşoron şirkette ant yapı ana firmasında kaynakcı ustası olarak çalıştım. tekrar sizinle çalışmak istıyorum. çorumluyum, 26 senelik kaynakcıyım. saygılarımla, tel: 05384617071 YANITLA
  • ant yapı şirketine hayırlı işler dilerim. ilgi alanımdaki haberleri okuyunca kayıtsız kalmayıp bir araştırma ihtiyacı duydum.. 17 yıllk alçı dekorasyon ve alçıpan montaj ustasıyım. şirketinizin ismini bir arkadaş aracılığı ile duydum ve günümüz teknolojisinden yararlanarak internetten araştırdım ve sizinle çalışma isteği doğdu. manisanın turgutlu ilçesinde ikamet etmekteyim. arzu ederseniz moskova'da şirketinizin yapılarında çalışmak isterim.saygılarımla. taner_dekorasyon45@hotmail.com YANITLA
  • mirax city büyk bir iş şeklidir umarım birgün ben de mirax city gibi bir işte görev alırım YANITLA
3 yorumdan 3 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!