Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Rusya'da Beşinci Ramstore...

Moskova'ya Dev Ramstore

Türk ürünleri için yeni pazarların anahtarı olan Ramstore'den büyük atılım. Rusya'daki ilk alışveriş merkezini 1997 yılında açan ve Türkiye'dek

Dünya
Moskova'ya Dev Ramstore

b>Türk ürünleri için yeni pazarların anahtarı olan Ramstore'den büyük atılım. Rusya'daki ilk alışveriş merkezini 1997 yılında açan ve Türkiye'deki Migros alışveriş merkezi tekniğini bu ülkeye taşıyan Koç ve Enka ortaklığındaki Ramstore, Rusya'daki en büyük alışveriş merkezi "Ramstore City Migros"u ihtişamlı bir açılışla hizmete soktu. Ramstore City, kentte bulunan 15 mağazalık Ramstore zinciri arasında yer alan dev alışveriş merkezlerinin de 5'incisi oldu.
Ramstore City'nin açılışı dün aralarında Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Koç, Enka Holding Onursal Başkanı Şarık Tara, Ak Parti Lideri Recep Tayyip Erdoğan, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Moskova Belediye Ticaret Bakanı Vladimir Ivanovich Malishkov ile çok sayıda Türk ve Rus işadamının katıldığı bir törenle yapıldı.


45 milyon dolar yatırım

Türk-Rus iş dünyasından pekçok konuğu da buluşturan törenin açılışında bir konuşma yapan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Koç, Ramstore City'e 45 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını belirterek, "Aralık aylarında Moskova'da alışveriş merkezi açmak adet haline geliyor gibi. Buraya, üç senede üçüncü gelişim. İçinde bulunduğumuz Ramstore City, şimdiye kadar açtıklarımızın en büyüğü. 72 bin metrekarelik bu dev merkezde ne isterseniz var. 9 bin metrekarelik, 45 kasalık hipermarketi, dünya markaları satan 130 dükkanı, sinema ve eğlence mekanları mevcut. Ramstore City'e 45 milyon dolar yatırım yaptık. 1997'de Moskova'da başlattığımız Ramstore işlerimize yaptığımız yatırım bu sene sonunda toplam 220 milyon doları bulacak. Bu 5 yıl zarfında 100 milyon dolar vergi ödendi. Yeni senenin ilk ayında da 4 tane daha Ramstore açılacaktır" diye konuştu.


Kazan, kazan modeli

Ramstore'ların Moskova'daki stratejisi, gelişmesi ve karlılığının Amerikan üniversitelerinde "Case Study" olarak ele alındığını anlatan Rahmi Koç, "Moskova Belediye Başkanı Sayın Lujkov'un ileri görüşü, ortağımız Sayın Şarık Tara'nın itici gücü, Enka'nın inşaatı süratli ve kaliteli yapması ve Migros'un idari tecrübesi bu son derece olumlu işbirliğini meydana getirmiştir. Batı dünyasının "kazan, kazan" dediği modelin, en belirgin örneğidir" dedi. Koç, sözlerine Başkan Lujkov ve Şarık Tara'ya tebrik ederek bitirdi.

Enka Holding Onursal Başkanı Şarık Tara da konuşmasında inşaatın 6 ay 23 gün gibi kısa bir sürede tamamlandığını belirterek, "Toplam 15 mağazada 5 bin 400 kişi çalışıyor. bunun 2 bin 300'ü Türk. Rus hükümeti her türlü kolaylığı sağlıyor. Bu mutlu işbirliği için Rusya'ya teşekkür ederim" dedi.

Açılış bittikten sonra Rahmi Koç, Ak Parti Başkanı Erdoğan ve beraberindeki TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile işadamları heyetini kapıya kadar uğurladı.


Ufak bir şehir görüntüsünde

Bugüne kadar olan Ramstore'ların en büyüğü olan Ramstore City Migros, üç katlı ve 72 bin metrekare kapalı alana sahip. Merkezin girişinde 9 bin metrekarelik en büyük Ramstore hipermarkette, 40 binin üzerinde mal tüketicilerin beğenisine sunuluyor. En iddialı teknoloji ile tasarlanmış hipermarket içinde 45 kasa her gün binlerce Moskovalı'ya hizmet verecek.

Moskova'nın kuzeyinde en önemli otoban bağlantısı ve en işlek havaalanı olan Sheremetievo yolu üzerinde bulunan Ramstore City içerisinde, dünyaca ünlü 130 mağaza bulunuyor. Ayrıca, fast food ve klasik restoranlar, egzotik bitkilerin yer aldığı Japon bahçeleri, 700 metrekare alanda 357 izleyici kapasiteli ve Moskova'nın ilk üç boyutlu sinema salonları ile eğlence alanları yer alıyor. Aynı anda 1000 araçlık otoprak alanına sahip dev merkez, her gün onbinlerce Moskovalı için alışveriş, ticaret, eğlence, dinlenme ve sosyal imkanları ile tam bir yaşam merkezi olarak mini şehri andırıyor.


Erdoğan: Rusya ile yeni dönem başlıyor

Migros ve Enka ortaklığı ile kurulan Ramstore'ın açılış töreninde konuşan AKP Lideri Tayyip Erdoğan, iki ülke ilişkilerinde yeni bir dönemin başladığını ve bu yatırımın da yeni dönemin sembolü olduğunu söyledi.

Moskova'daki açılışa 170 kişilik bir heyetle gelen Erdoğan'a konuşmasını izleyen Rusya'daki Türk vatandaşları da yoğun ilgi gösterdi. Tüm insanların yılbaşını da barışa yönelik verdiği mesajlarla kutlayan Erdoğan, iki ülke arasındaki ekonomik ve siyasi ilişkilerin gelişmesinde siyasetçiler kadar iş adamlarının da etkili olduğunu belirtti.

Enka Yönetim Kurulu Başkanı Şarık Tara ile Koç Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Koç'a yatırımlarından dolayı teşekkür eden Erdoğan, "Spasibo Bolsoe" (Herkese teşekkürler) diyerek selamladı.

Moskova'da dünya barışına duyulan ihtiyaca vurgu yapan Erdoğan, "Rusya Federasyonu ile öncelikli ve ağırlıklı bir durumun oluşması için buradayız" dedi. Erdoğan son 10 yılda Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin gösterdiği gelişmenin Moskova dışına taşmasını arzuladığını da vurguladı. Erdoğan, şunları söyledi:

"Rusya ile Türkiye arasındaki yüzyılları aşan ilişkiler 1990'larda değişimle birlikte çok daha önemli aşamalar kaydetti. Bize düşen bu ilişkileri daha da ileri götürmek. Onun için buradayız. Başbakan Kasyanov'a bu mesajı verdim. Bugün de Sayın Putin'e vereceğim. Aramızdaki ilişkilere ön yargıdan uzak ve yapıcı bakmak gerekiyor. Ramstore gibi açılışlar Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkiler için önemli sembollerdir. Ramstore gibi bir eseri ortaya koyan Koç ve Enka Grubu'ndan Rahmi Koç, Şarık Tara ve mahdumu Sinan Tara ile tüm emeği geçenlere teşekkür ederim. Bu iki grup, sadece Türkiye'nin değil, dünyanın gıpta ile baktığı gruplardır. Bu da bize gurur veriyor. Onlara teşekkürlerimi sunuyorum. Moskova'da bize çok destek veren değerli dostum Belediye Başkanı Lujkov'a teşekkür ediyorum. Son on yıllık gelişmeler gösteriyor ki, ekonomik ilişkilerin gelişmesiyle siyasi ilişkilerin gelişmesini paralel gidiyor. İş sadece Ankara-Moskova ilişkisi ile bitmiyor. Burada özel sektörün çok önemli katkıları oluyor. Biz Rusya ile aramızdaki ticaret hacminin daha da gelişmesini istiyoruz."


Doğalgaz gündemde

AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan Rusya'ya hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, Moskova'da Devlet Başkanı Putin ve Başbakan Kasyanov ile görüşeceğini ifade ederek, doğalgaz ve Mavi Akım Projeleri dahil tüm konuların görüşüleceğini ifade etti.

Ziyareti, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in daveti üzerine gerçekleştirdiğini belirten Erdoğan, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, bazı milletvekilleri, iş dünyasının bazı temsilcileri ve sivil toplum örgütleri temsilcilerinin kandisine eşlik ettiğini belirtti. Rusya ile Türkiye arasındaki komşuluğun yanı sıra ekonomik ilişkileri de geliştirmesi temennisinde bulunan Erdoğan, iki ülke arasındaki doğalgaz ile Mavi Akım Projesi dahil tüm konuların ele alınacağını ele alınacağını ifade etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/moskovaya-dev-ramstore_2799.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!