Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mostar’a Akın Var!

Balkanlar’ın sembolü haline gelen Neretva nehri üzerinde aslına uygun olarak yeniden inşa edilerek görkemli bir şekilde açılan tarihî Mostar Köprüs

Türkiyeb>Balkanlar’ın sembolü haline gelen Neretva nehri üzerinde aslına uygun olarak yeniden inşa edilerek görkemli bir şekilde açılan tarihî Mostar Köprüsü, dünyanın dört bir tarafından turist çekmeye başladı. Açılışı yapılalı henüz bir ay olmamasına rağmen 150 bin turistin köprüyü ziyaret ettiği belirtildi.

Osmanlı mirası
Osmanlı mimarisinin eşsiz misallerinden olan Mostar Köprüsü, Kanuni Sultan Süleyman’ın emriyle Mimar Sinan’ın öğrencisi Mimar Hayrettin tarafından 1566 yılında inşa edildi. Tarihî Mostar Köprüsü, Türk-Osmanlı mimarisinin Balkanlar’daki simgeleri arasında yer alıyor. Köprüde Türkiye’yi hatırlatan “ay yıldızlı” bir de taş bulunuyor. Mostar Köprüsü’nün restorasyonunda köprüyü oluşturan bin 88 taş, tek tek incelenerek asli yerine yerleştirildi. 1999’da başlanan restorasyonda önce köprünün yıkılan taşları Macar dalgıçlar tarafında sudan çıkarıldı. Köprünün yıkılmadan önceki halinin fotogrametrik görüntüsü hazırlandı. Köprünün bire bir aslına uygun inşa edilmesi için Osmanlı tekniklerinin aynısı kullanıldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mostara-akin-var_16549.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!