Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Muğla 2-B Dışı

Muğla Orman Bölge Müdürü İbrahim Aydın, yüzde 68’i orman alanı olan Muğla’nın 2-B olarak adlandırılan yasa tasarısının dışında olduğunu belirtti.

Hürriyet Ege/Sedat Acar
Muğla 2-B Dışı

uğla Orman Bölge Müdürü İbrahim Aydın, yüzde 68’i orman alanı olan Muğla’nın 2-B olarak adlandırılan yasa tasarısının dışında olduğunu belirtti.

2-B uygulamasından ve Muğla’daki yapıdan bahseder misiniz?

2-B tanımlaması yeni bir olay değil. 2-B tartışması 1980’li yılların başlarında başladı. 2-B bağ, bahçe, meyvelik alan, zeytinlik, fındıklık, fıstıklık ve ilaveten şehir, kasaba ve köylerin toplu bulunduğu alanları kapsıyor. Muğla’nın 1124 kilometrelik bir sahil şeridi bulunuyor. Kentin yüzde 68’i orman alanları ile kaplı. Geçtiğimiz yıl Muğla ormanlarında 415 yangın meydana geldi ve bu arada 1530 hektar alan kül oldu. Şu anda bu alanların ağaçlandırılması için seferberlik başlattık ve önemli bölümlerinde ise ağaçlandırma çalışmalarına devam ediyoruz. Ağaçlandırma çalışmaları için bölge müdürlüğümüzün bütün personeli olumlu bir çalışma içinde.

Muğla, Rize’den sonra en çok yağış alan bölgedir. Yılda ortalama 2 bin 400 kg. yağış alan bir bölgede bulunuyoruz. Bu nedenle Muğla’da orman alanlarını korumak özel bir görevimizdir. Muğla ilindeki orman alanları imara açılmış yerleşim birimleri ve denizlerle bütünleşmiş bir durumda. Biz, yanan orman alanlarının imara açılmasına razı değiliz. Bu nedenle yanan sahaları süratle ağaçlandırıyoruz. Muğla yöresinde yaşayan yurttaşlarımızda orman yangınları konusunda çok hassaslar. Bu nedenle kış mevsimlerinde ilçelerde ve köylerimizde orman yangınlarına ilişkin eğitim çalışmaları yapıyoruz.

Orman yangınları konusunda düşünceleriniz?

Bütün dünyanın etkilendiği gibi bizim yaşadığımız coğrafyanın da kuraklık ve küresel ısınma konusunda sıkıntıları bulunmaktadır. Dünyayı yeniden keşfetmek gerekmiyor. Küresel ısınma elbette ki orman yangınlarını daha da artıracak. Orman yangınları için daha çok su kaybımız olacak. Orman yangınları konusunda daha bilinçli bir mücadele yürütmemiz söz konusu. Yangınlarda yanarak yok olan alanları belli bir süreçte hızla ağaçlandırıyoruz. Ormanlar, yaşadığımız coğrafyanın oksijenidir. Bu nedenle biz Muğla'da orman alanlarımızı korumak için var gücümüzle çalışıyoruz. 2-B konusunda da bizim hiçbir çalışmamız söz konusu olamaz.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mugla-2-b-disi_59502.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!