Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU novawood novawood
İLİŞKİLİ HABERLER

Muğla Evlerine Sahip Çıkıyor

Muğla Valiliği Restore Ettirmek İçin Ev Satın Aldı, Edremit’tekiler ise Çürüyor

Muğla Valiliği restore ettirmek için ev satın aldı Edremit’tekiler ise çürüyor

Zaman Gazetesi
Muğla Valiliği Restore Ettirmek İçin Ev Satın Aldı, Edremit’tekiler ise Çürüyor

uğla Valiliği, kültür turizmini canlandırmak ve tarihî Muğla evlerini aslına uygun şekilde restore ederek, bu evleri korumaya yönelik başlattığı çalışmalara devam ediyor. Muğla Valiliği son olarak, Moralı ailesine ait eski bir Muğla evini daha satın alarak restorasyon çalışmaları için start verdi. Vali Hüseyin Aksoy, Emin Moralı’ya ait 150 yıllık tarihî evi, Sosyal Dayanışma Vakfı adına satın aldı.

Tarihî evin tapusunu alan Vali Hüseyin Aksoy, “Koruma altında bulunan ve Muğla’nın tarihini ve kültürünü yansıtan eski Muğla evlerini tekrar hayata geçirmek istiyoruz. Bu doğrultuda başlattığımız projelerimiz devam ediyor. İlk olarak Hacı Kadı Evi, Hacı Şükrü Evi ile Belen Kahvesi’nin restorasyonunu yaparak kültür turizmimize kazandırdık. Yatağan’ın Eskihisar Köyü’nde bulunan Osman Hamdi Bey konağını da satın aldık, burası da yakında restore edilecek.” dedi. Emin Moralı’ya ait 191 m² alanda bulunan tarihî Muğla evine Muğla Valiliği 65 bin YTL ödeme yaptı.

Öte yandan Balıkesir’in Edremit ve Havran ilçelerinde bakımı dahi izne tâbi olan eski yapılar, her geçen gün yıkılmaya daha çok yaklaşıyor. Bu yapılar, çevresinde yaşayanlar için büyük tehlike taşıyor. Anıtlar Yüksek Kurulu’na müracaat ederek sadece bakımı için bürokratik işlemler ve zorluklarla uğraşmak istemeyen mal sahipleri de eski evlerini çürümeye terkediyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mugla-valiligi-restore-ettirmek-icin-ev-satin-aldi-edremittekiler-ise-curuyor_40281.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!