Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Müteahhide Akreditasyon Geliyor

Yurtdışında üstlendikleri proje sayısındaki artışla dikkat çeken Türk müteahhitlerinin yaptıkları işin niteliğini de yükseltecek bir akreditasyon sisteminin hayata geçirilmesi planlanıyor. Müteahhitleri sınıflandıracak bu sistem için sektör ile Dış Ticaret Müsteşarlığı (DTM) arasında çalışma başlatıldı.

Referans Gazetesi
Müteahhide Akreditasyon Geliyor

Yurtdışında üstlendikleri proje sayısındaki artışla dikkat çeken Türk müteahhitlerinin yaptıkları işin niteliğini de yükseltecek bir akreditasyon sisteminin hayata geçirilmesi planlanıyor. Müteahhitleri sınıflandıracak bu sistem için sektör ile Dış Ticaret Müsteşarlığı (DTM) arasında çalışma başlatıldı. Müteahhitlik projeleri açısından önemli bir pazar olan Türkmenistan'da temaslarda bulunan Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, böyle bir sistem için Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Türkiye Müteahhitler Birliği'yle (TMB) görüştüğünü belirtirken onlardan çalışma beklediğini kaydetti. Çağlayan, her projeyi her firmanın yapamayacağını ve bunun için firmaları referansları ile teknik ve mali kapasiteleri gibi unsurları dikkate alarak sınıflandırmak gerektiğini söyledi.

Türkmenistan'da gerçekleştirdiği temasları gazetecilere değerlendiren Çağlayan, bu pazarda 130'a yakın Türk müteahhitlik firması olduğunu söylerken "Ancak bizim için sadece nicelik değil nitelik de önemli. İşlerin zamanında teslim edilmesi, kaliteli yapılması ve ortaya konan şartlara riayet edilmesi için müteahhitlik sektörüne akreditasyon sistemi gerek" dedi. Böyle bir sistemin Türkmenistan ve Libya gibi sektörün önemli pay aldığı ülkeler için önemi üzerinde duran Çağlayan, başka ülkelerde de çok ciddi miktarda inşaat projesi kapasitesi olduğundan bahsetti. Çağlayan, Hindistan'ın yanı sıra Singapur, Endonezya ve Cezayir'i bu ülkelere örnek gösterirken "Brezilya'ya gittik, gördük. 1800 kilometrelik bir yolla Brezilya, Bolivya ve Arjantin birbirine bağlanacak. Şili'de 30 kilometrelik tünel yapılacak. Yani dünyada yeniden bir yapılanma var" dedi.
 
Avaza'ya Antalya modeli

Türkmenistan'ın, Avaza bölgesinde turizm bölgesi kurmayı amaçladığını kaydeden Çağlayan, "Kanalizasyondan elektrik santrallarına, su arıtmasından yol ve cadde yapımına kadar ciddi altyapı projeleri var. Mevcut 3 otele, 3 yeni otel daha eklenecek. Hem turizm yatırımcısı hem müteahhitler için imkân var" dedi. Çağlayan, bu bölgede sadece altyapı projeleri için 2 milyar dolarlık bir potansiyelin varlığına işaret etti. Türkmenistan Devlet Başkanı Kurbangulu Berdimuhammedov, kısa bir süre önce Antalya'da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'le bir araya gelmiş; heyette bulunan turizmcilerden deneyimleri ile Avaza bölgesi için önerilerini dinlemişti. Türkmenistan'da yerleşim birimleri için yeni inşa edilmeye başlanan spor salonları ve komplekslerinin de fırsat sunduğunu kaydeden Çağlayan, bir diğer potansiyel alanın gemi inşa sektörü olduğunu söyledi. Çağlayan, 2 ülke gemicilik sektörünün bir araya getirilerek bir heyet oluşturulacağını belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/muteahhide-akreditasyon-geliyor_72102.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!