Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Müteahhidin Sorunu İtibar

TMB tarafından yaptırılan araştırmaya göre, itibar sıralamasında en alt sırada müteahhitler yer alıyor. Yurtiçindeki olumsuz imajına karşın Tür

Radikalb>TMB tarafından yaptırılan araştırmaya göre, itibar sıralamasında en alt sırada müteahhitler yer alıyor. Yurtiçindeki olumsuz imajına karşın Türk müteahhitleri dış ülkelerde başarılı bulunuyor.

Türkiye Müteahhitler Birliği'nce (TMB) yaptırılan araştırma, müteahhitlerin toplumdaki itibarının meslekler sıralamasında en aşağıda bulunduğunu ortaya koydu. TMB'nin bağımsız araştırma şirketine yaptırdığı,
'Kurumsal İtibar Araştırması' ile 1307 kişiye anket uygulanarak toplumun çeşitli kesimlerinin müteahhitleri nasıl algıladığı belirlenmeye çalışıldı.
Üç bölümden oluşan araştırmanın ilk bölümü için toplam 1000 kişiyle görüşme yapıldı. İkinci bölümde medya, üniversiteler, özel sektör, bürokratlar, yabancı temsilcilikler ve sivil toplum kuruluşlarının (STK) beklentileri analiz edilirken, üçüncü bölümde de TBM üyelerinin görüşü değerlendirildi.

Özel sektöre güven yok
Araştırmaya göre, vatandaşlar özel sektör ve müteahhitlere güvenmiyor. Müteahhitlerden öncelikle dürüstlük, sorumluluk ve iş ahlakı bekleyen kamuoyunun, belirli müteahhitlik firmalarının isimlerini hatırlayan yüzde 15'lik kesiminin çoğunluğu ise bu şirketler hakkında olumlu düşünüyor.
Araştırmada, depremdeki can kayıpları için müteahhitlerden çok yerel yönetimlerin sorumlu tutulduğu belirlenirken, müteahhitlerin ismini küçük bir azınlığın kötüye çıkardığı inancı ağırlık kazandı.
Araştırmada, müteahhitler hakkındaki kanaatlerin oluşmasında televizyonların yüzde 34, yazılı basının yüzde 14 gibi ağırlıklı role sahip olduğu ortaya çıktı.
TMB, Türkiye'nin tanıtımı, ekonomik ve teknolojik gelişme, AB ile ilişkilerin geliştirilmesi ve istihdamın artırılması konularında diğer STK'lardan daha başarılı bulunurken, çevrenin korunması, iş ahlakının geliştirilmesi ve eğitim düzeyinin yükseltilmesi konularında ise diğer STK'lara göre daha az başarılı görüldü. Araştırmada sonuçları arasında, inşaat sektöründeki usulsüzlüklerin önlenmesi için disiplin sisteminin kurulması ve müteahhitlere akreditasyon sistemi kurulması gerekliliği yer aldı.

'Yolsuzlukla mücadelede akla gelen 'ilk STK'lar' sorusuna yüzde 89.3'lük kesim fikri olmadığı yanıtını verdi. Tüketiciyi Koruma Derneği yüzde 1.3, sanayi ve ticaret odaları yüzde 1.2, medya yüzde 1 ile yer aldı.
Yurtiçindeki olumsuz imajlarına karşılık, müteahhitler yurtdışında iyi biliniyor. AB temsilcilikleri ve büyükelçilikler Türk müteahhitlerinin işi zamanında ve sözleşmeye uygun bitirme ve uygun fiyat verme konusunda üstün olduklarını düşünüyor.
TMB üyelerinin görüşlerine yer verilen bölümde ise, sektörün en önemli sorunları sıralamasında yüzde 50 ile akreditasyon uygulaması gelirken, yüzde 16 ile en önemsiz sorun olarak "Müteahhitler camiasına ilişkin yanlış, olumsuz yargılar" yer aldı.
Raporun sunumundan önce konuşma yapan TMB Başkanı Nihat Özdemir, araştırma sonucunda karnelerinin kötü olduğunu ancak bu manzarayı değiştireceklerini söyledi. Özdemir, müteahhitliğin itibarı olan meslekler sıralamasında aşağılarda yer almasına karşın, mimarlık ve inşaat mühendisliğinin itibarının yüksek olduğuna işaret etti.
Müteahhitler Odası kurulmasını istediklerini bildiren Özdemir, "Ancak bu oda TOBB çatısı altında olmalı. Yoksa bakkallar odası, terziler odasından farkı kalmaz" dedi.

En itibarlı doktorlar
Mesleklerin toplumda uyandırdığı itibar ağırlıkları 1.0 (Hiç itibarlı değil), 2.0 (Çok az itibarlı), 3.0 (Biraz itibar sahibi), 4.0 ve üstü (epey itibar sahibi) olarak sıralandı. Araştırma sonuçlarına göre itibar puanı yüzde 4.20 ile doktorluk mesleği ilk sırada yer aldı. Doktorluğu, 3.58 ile mimarlık, 3.19 ile inşaat mühendisliği, 3.01 ile çevre mühendisliği, 2.86 ile şehir plancılığı, 2.84 ile bankacılık, 2.67 ile sigortacılık, 2.27 ile müteahhitlik izledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/muteahhidin-sorunu-itibar_9729.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!