Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Müteahhitler, Dış Kredili Projeler İçin Endişeli

Müteahhitler, hükümetin 2003 yılının ilk üç aylık dönemi için hazırlayacağı geçici bütçede, Karayolları ve DSİ tarafından yürütülen dış kredili pro

Dünyab>Müteahhitler, hükümetin 2003 yılının ilk üç aylık dönemi için hazırlayacağı geçici bütçede, Karayolları ve DSİ tarafından yürütülen dış kredili projelerde kullanılan kredilerin, 2002'den 2003 yılına sarkan dilimlerinin kullanılabilmesi için özel düzenleme yapılmasını istiyor.
Geçici bütçe üzerinde çalışmalarını sürdüren hükümeti dış kredili projeler konusunda uyaran Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Nihat Özdemir, alışıla gelen uygulamada 2002 yılı başlangıç ödeneklerinin belirli bir oranının yeni yılın ilk üç aylık ödenekleri olarak belirlendiğini hatırlatarak, bu durumun dış kredili projeler açısından sakınca yaratacağını söyledi.

Karayolları ve DSİ tarafından yürütülen dış kredili projelerin 2002 yılbaşı ödeneklerinin sadece 1 milyar lira olarak görünüp, yıl içinde revize edildiği için bu kredilerin 2003 yılına sarkan dilimlerinin kullanılamaması gibi bir durumun ortaya çıktığını bildiren Özdemir, "Geçici bütçe kanununda 2003'e sarkan dış kredili projelerin bu özel durumuna çözüm getirecek bir maddenin yer alması şart görünüyor. Yoksa bazı krediler kullanılamayacak" dedi.

"2002 yılı baz alınsın"

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Özdemir, bütçe üzerinde çalışan hükümetten diğer bir beklentilerinin ise bütçeden yatırımlara ayrılan pay konusunda olduğunu söyledi. Özdemir, 57. Hükümet tarafından hazırlanan 2003 bütçe tasarısının tamamen bir kenara atılarak, yeni hükümetin açıkladığı prensiplere uygun, yatırımlara yeterli imkanı sağlayacak bir bütçe hazırlanması gerektiğini ifade etti.

57. Hükümet tarafından yapılan bütçe çalışmasında yine 2002 yılı başındaki yatırım ödeneklerinin esas alındığını söyleyen Özdemir, "Yıl içinde YPK kararları ile verilen gerçekleşme ödenekleri görmezden gelinerek toplam 8.3 katrilyon liralık bir yatırım ödeneği ayrıldı. Bu bütçe ile sektör, çok kötü geçen 2002 yılından bile daha az iş yapabilme imkanı bulacaktır. Yeni bütçe çalışmasında bu yanlış mutlaka düzeltilmeli ve 2002 yılı sonundaki gerçekleşmeler baz alınarak yeterli yatırım ödenekleri tespit edilmelidir" diye konuştu.

"Kredide çileye son verilmeli"

Yurtdışından kredi temin edilerek yürütülen önemli otoyol, baraj, boru hattı gibi projelere sağlanan kredilerin onay işlemlerinde yaşanan sürecin mutlaka ele alınması gerektiğine dikkat çeken Nihat Özdemir, 58. hükümetten bu süreçte çekilen 'çile'ye de son vermesini istedi.

Getirilen kredinin ilgili idareye verilmesinden kullanılır hale gelmesine kadar geçen sürenin 6 ile 8 ay arasında değiştiğini ifade eden Özdemir, birinci derece bürokrat, bakan, başbakan ve Cumhurbaşkanı'nı da kapsayan 104 imzanın atılması gerektiğini söyledi. Özdemir, "Başbakan ve Yüksek Planlama Kurulu üyesi olan 11 bakan iki kez imza atıyor. Hem temin edilmiş yurtdışı kredi kullanılamadan, hem de erken bitmesi için borçlanılan proje her yıl 6-8 ay bekliyor" şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/muteahhitler-dis-kredili-projeler-icin-endiseli_2533.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!