Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Müteahhitler Mimarları Keşfetti

Müteahhitler Mimarları Keşfetti

Sabah EMLAK
Müteahhitler Mimarları Keşfetti

eni ve markalı konut projeleri artık tanıtımlarını mimarlarıyla yapıyor. Yeni İstanbul'un siluetini çizen mimarlar, böylece tasarım ve kalitenin, yani 'fark yaratmanın' sembolü haline geldiler. Bir dönem mimarların konutlardan dışlandığını tartışan Türkiye, son iki yılda patlayan 'nitelikli konut' arzına paralel olarak estetikle bütünleşmiş fonksiyonelliği keşfetti. Ve bu keşif, konut projelerinin belki de ilk kez mimarlarıyla birlikte tanıtıldığı bir dönemi başlattı.

2004'ün ikinci yarısında başlayıp 2005'te iyiden iyiye artan lüks konut projelerinde, müteahhitler mimarlarla kafa kafaya vererek nasıl farklılık yaratılacağının peşine düştü. İşte 2005'te yazıp çizdiğimiz kış bahçeleri, görkemli kuleler, asimetrik yapılar, bina ortasında bahçeler de bu farklılaşma kaygısının sonunda ortaya çıktı. Bir mimarın sözleriyle son iki yılda "müteahhitler, mimarları keşfetti".

"2006, farklılaşma çabalarının daha da arttığı bir yıl olacak." Proje geliştiriciler, böyle diyor. Artık saatlerce süren maliyet hesaplarından çok, günlerce süren mimari tartışmalar yaşanıyor. Sonuçta projeler, havuzu, spor merkezi, yürüyüş parkurları ve de yapıldıkları yerlerle giderek birbirine benziyor. Bu benzerlikler, fiyatları da birbirine yaklaştırıyor. Eğer belli bir kalite tutturulacaksa fiyatla fazla oynanamıyor, yapılacak tek şey mimaride farklılık yaratmak oluyor.

Projelerin aranan isimleri
Sektörün konuştuğu mimarlar belli. Onları işin içinde olan herkes tanıyor. Ancak henüz kamuoyu mimarları konuşma noktasına gelmedi.

'Mimarinin ufku parlak'
Adnan Kazmaoğlu (My World): "Gelir seviyesi ve yaşam alışkanlıklarının gelişmesi insanları çağdaş mekanlarda yaşamaya yöneltti. Bu da beklentileri yükseltti. Daha değişik binalar tercih ediliyor. Bundan sonra mimarinin ufku daha parlak olacak. Genelde toplu yerleşmelerde bir tane bloğu alıp tekrarlıyor. Hiçbir çeşitlilik olmuyor. Çeşitliliği de bütünlük içinde yapmak lazım. Yoksa askeri mihram gibi hepsi aynı olan binalar elde etmek yararlı değil."

'Mimarlar bile bu ilgiye şaşırdı'
Eemre Arolat (Kalamış Residence): "Mimarlık konut sektöründe gündeme gelen bir konu değildi. Tasarım, lüks olarak algılanıyordu. Şimdi satış stratejilerinde mimarlık ön plana çıktı. Bugünkü kapitalist düzenin beklenen bir sonucu bu, çünkü projelerin benzerlerinden ayrılması gerekiyordu. Projelerin birbirlerinden çok önemli bir farkı yok, köpek bakım ünitesi gibi eklerle ayrılmaya çalışıyorlar, ama bu kolay değil. Gerçek anlamda fark yaratmanın yolu tasarım olarak görülmeye başlandı. Bu, mimarların bile şaşırdığı ve hazırlıksız yakalandığı bir gelişme. Bu talebin içi ne kadar dolduruluyor, ne kadar beceriliyor emin değilim."

'Rekabet öne çıkardı'
Doğan Tekeli (Metro City): "Rekabet olunca bir miktar mimarlık ve isim öne çıkar oldu. Duyurulma ihtiyacı hissetti müteahhitler. İyi mimarlığın yapılması için gerekli ortam henüz tam oluşmuş değil. Mimara gerekli zaman ve ücretin verilmesi, istenenlerin çok dikkate alınması, yaşama ortamını güzelleştirmek için gerekli şeyler. Zamanla, uygulama çoğaldıkça batı toplumlarındaki gibi mimarinin değerinin anlaşılacağını düşünüyoruz. Ama hâlâ ücretler çok düşük. Metrekare maliyetinin yüzde 1'i mimara veriliyor. Düşünün, komisyoncu bile yüzde 2-4 alıyor."

'Müteahhitler mimarları keşfetti'
Nevzat Sayın (Evidea): "Giderek artan bir şekilde mimarların projelere dahil edilmesini tek bir cümleyle özetleyebilirim: Müteahhitler mimarları keşfettiler. Artık müteahhitler binaları kendi bildikleri gibi yapamayacaklarını anladılar. Zaten bugün inşaat sektörünün yüzde 70'den fazlasını konut oluşturuyor. Bundan sonrası için de tasarıma verilen önemin artacağına ve bizlerin de daha örgütlü olacağımıza inanıyorum. Bunun sonucunda da ortaya hem tasarım hem sağlamlık açısından daha nitelikli yapılar çıkacak."

'70 yaşındayım, olsa olsa kalfayım'
Behruz Çinici: "Yapı yapmak mimarlık değildir, ama yapılmayan şeyler de mimarlık olarak tanımlanırlar. Mimarlık eğitimi üniversitede olmaz, seminerle, usta-çırak ilişkisi içinde tuğla, betonun kokusunu alarak sanat okulu anlayışında olacak bir iştir. Ben 70 küsur yaşlarımda olmama rağmen olsa olsa duvarcı kalfasıyım. Mimarlık 60-70 yılın bile yetersiz kaldığı öğrenmenin sınırının olmadığı bir meslektir."

'Kalite beklentisi oldukça arttı'
Tatsuya Yamamoto (Incity): "Tüketici, İzmit depreminden sonra güvenli bina konusunda daha dikkatli davranıyor. Ancak yatırım amaçlı olanlar daha kaliteli binaları tercih ediyor. Burada da mimari özellikler önem kazanıyor. Küçük dairelere de ilgi çok."

'Yerleşik topluma yeni geçiyoruz'
Cihangir Tutluoğlu: "Aslında mimari açıdan büyük bir açlık içindeyiz. Yerleşik toplum kültürü 'genetik' olarak geçer, o yüzden Rumlar'ın yaptığı evler güzeldir. Biz at peşinde koşarken, onlar yerleşik topluma odaklanmışlar. Biz yeni yeni bu kültüre geçiyoruz. Artık yeni nesil, doğaya saygılı, desantralizasyona önem veren, mimari özellik arayan bir nesil olmaya başladı ve özgün projeler üretilmeye başlandı."

http://www.yapi.com.tr/haberler/muteahhitler-mimarlari-kesfetti_42077.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!