Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Müteahhitler federasyon kuracak

Müteahhitlerin Beklediği Kararname Sonunda Çıktı

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından hazırlanan Fiyat Farkı Kararnamesi, Resmi Gazete'de yayınlandı. Kararname, Kamu sektörüne dahil idarelerin i

Basındanayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından hazırlanan Fiyat Farkı Kararnamesi, Resmi Gazete'de yayınlandı. Kararname, Kamu sektörüne dahil idarelerin ihalesi yapılmış ve yapılacak işlerinde, ihale usul ve şekillerine göre Fiyat farkı hesabında uygulayacakları yeni esasları kapsıyor.

Fiyat farkı kararnamesi 1 Mart 2001 tarihi 31 Aralık 2001 tarihleri arasını kapsayacak. Buna göre fiyat farkı, devam etmekte olan işler ile 2001 yılı içerisinde ihale edilecek işlere uygulanacak.

Ödenecek veya kesilecek fiyat farkının hesaplanmasında, Die tarafından yayımlanacak toptan eşya fiyat endeksindeki (tefe) artış dikkate alınacak.

Bu arada Fiyat farkı uygulamasında, 31 Aralık 2000 tarihi itibariyle düzenlenmiş tespite ilişkin hak ediş raporundaki miktarlar baz alınmak kaydıyla, 1 Mart 2001 tarihinden önce düzenlenmiş en son hak ediş raporundaki miktarlar, tespite esas miktarlar olacak. Onaylı iş programındaki 2000 yılına ait ödenek dilimi harcanmamış ise bu yıla ait ödenek harcanıncaya kadar, bu esaslara ilişkin fiyat farkı hükümleri uygulanmayacak.

Sözleşmedeki ihale indirimi, eğer varsa fiyat farklarına da aynen uygulanacak.

Fatura ile ödenen iş ve iş kalemlerine ve birim fiyat analizlerinde değerleri fatura karşılığı olarak gösterilen unsurlara ise bu esaslara ilişkin fiyat farkı hükümleri uygulanmayacak. Hizmet işlerinde de, sözleşmesinde öngörülen husus ve esaslara göre uygulama yapılacak.

Yeni düzenlemede, ödemelere esas oluşturacak formül de yer alırken, kararname anahtar teslimi milli eğitim ihalelerine de uygulanacak. Yeni kararnameyle, tasfiye işlemleri de mümkün olabilecek. Buna göre müteahhit ya da taşeronlar, fiyat farkı işine gelirse devam edecek, gelmezse "yapmıyorum" deyip, idarenin onayı ile işini tasfiye edebilecek.

Yetkililer, kararnameyle ekonomik krizin inşaat sektörüne olumsuz etkisinin en aza indirgenmesinin amaçlandığını vurgularken, kamu yatırımlarının piyasa fiyatlarıyla zamanında bitirilmesi ve dolayısıyla ekonominin büyümesine fayda sağlamasının hedeflendiğini söylediler.

http://www.yapi.com.tr/haberler/muteahhitlerin-bekledigi-kararname-sonunda-cikti_95.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!