Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Müteahhitlerin Demir-Çelik Zammı Tepkisi

Tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu Genel Başkan Vekili Tayfun Tellioğlu, son bir ay içerisinde demir-çelik ürünlerine gelen yüzde 50'yi aşan zammın, inşaat sektörünü büyük bir bunalıma sürüklediğini öne sürdü.

CNN Türküm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu Genel Başkan Vekili Tayfun Tellioğlu, son bir ay içerisinde demir-çelik ürünlerine gelen yüzde 50'yi aşan zammın, inşaat sektörünü büyük bir bunalıma sürüklediğini öne sürdü.

Aynı zamanda Ankara İnşaat Müteahhitleri Derneği (ANİMDER) Yönetim Kurulu Başkanı olan Tellioğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'de üretilen demir-çeliğin sadece yüzde 15'inin yurtiçinde tüketildiğini hatırlatarak, Çin'den gelen aşırı demir talebinin, üreticilere zam yapma fırsatı doğurduğunu belirtti.

Demir-çelik üreticilerinin iç piyasayı görmezden gelip, "ne koparırsan kardır" mantığı ile hareket ettiğini kaydeden Tellioğlu, geçmişte dış taleplere öncelik veren çimento sektörünün, dış talebin sona ermesi ile zor duruma düştüğünü hatırlattı.

Demir-çeliğe yapılan yüzde 50'nin üzerindeki zammın TOKİ'den ve kamudan yüzde 5-10 kar ile iş alan müteahhitleri zor durumda bıraktığını kaydeden Tayfun Tellioğlu, hükümetten, "iç piyasa talebini dışardan gelen talepler altında boğdurmayacak bir düzenleme yapmasını" isterken, aksi takdirde "inşaat sektörünün boğulacağını" bunun da ekonominin genelini olumsuz etkileyeceğini savundu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/muteahhitlerin-demir-celik-zammi-tepkisi_60211.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!