Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Müteahhitlerin Kültür Vurgunu

Tarihi yeniden canlandırmak için ihale alan firmaların kendi ceplerini doldurduğu belgelerle kanıtlandı. Düşük bedelle ihale alan bazı firmalar sür

Akşamb>Tarihi yeniden canlandırmak için ihale alan firmaların kendi ceplerini doldurduğu belgelerle kanıtlandı. Düşük bedelle ihale alan bazı firmalar sürekli artırımla trilyonluk vurgun yaptı.

Kültürel mirasa sahip çıkmakla görevli olan Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın son beş yılda açtığı bazı ihaleler, müteahhitler için vurgun kapısı oldu. Müze, anıt, kütüphane ve orkestra binalarının restorasyonunu düşük bedellerle alan firmalar, sürekli bedel artırımına giderek trilyonlarca liralık vurgun yaptı. İhalelere mercek altına alan müfettişler ise işten el çektirildi. Müfettişler, İkinci Meclis Binası İhalesi'nde Delta İnşaat'ın, Adnan Ötüken Kütüphanesi İhalesi'nde NİFEM'in, Çanakkale Anıtlar İhalesi'nde Delta'nın, Emirgan Şerifler Yalısı İhalesi'nde FRG Şirketi'nin, Sümela Manastırı İhalesi'nde ise Alay İnşaat'ın haksız kazanç elde ettiğini belgelerle gözler önüne serdi. Müfettişler ihale almış görünen 14 inşaat şirketinin resmi kayıtlarını bulamadı.

Yüzde 160'lık artış

Vurgunlar tek tek yerlerinde tespit edildi. Onarım yerine perde, vitray ya da radyatör kapağı alındığı belgelendi. Raporlarına göre, İkinci Meclis Binası'nın çevre düzenlemesi için 280 milyar lira keşif bedeliyle işe başlayan Delta Firması, işi bir türlü bitiremedi. Ama maliyet sürekli arttı. Artış oranı, keşif bedelinin yüzde 160'ı oldu. Adnan Ötüken Halk Kütüphanesi'nin onarım ve restorasyonu için 2001'de 169 milyar 491 milyon lira keşif bedeliyle yola çıkıldı. Bu iş de zamanında tamamlanamadı. Ancak bu süre içinde pek çok kez revize edilen ihale bedeli yaklaşık 7 kat arttı. Müteahhit, milyarla ifade edilen işi trilyona bitirdi. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) Binası'nda yapılan çifte vurgun da belgelendi. Adının açıklanmasını istemeyen bir bakanlık müfettişi, '12 metrekarelik oda için 500 milyar lira harcanmış görünüyor. Bugünkü fiyatla 1 trilyon lira eder' dedi.

Fatura sahteciliği

CSO İhalesi'nde fatura sahteciliği yapıldığı da ortaya çıkarıldı. Raporda, 'İstihkak ödemeleri genellikle faturalı özel imalatlara dayandırılarak çok yüksek miktarda yapılmıştır. Müfettiş raporlarına göre, 121 milyar 740 milyon liralık Çanakkale Anıtları İhalesi, 170 milyar bedelli Emirgan Şerifler Yalısı İhalesi ve 126 milyar 90 milyon lira bedelli Sümela Manastırı İhaleleri'nde bedel artışları yüzde 100 olarak gerçekleşti. Raporda, ehliyetsiz müteahitlerin tarihi eserlere verdikleri zararlar kapsamında, restorasyonlarda kulllanılan malzemelerin ya kaçak ya da kalitesiz olduğuna da yer verildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/muteahhitlerin-kultur-vurgunu_5023.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!