Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Müteahhitlerin Teminat Mektuplarında Yaşadığı Sorunlara Ziraat Bankası'ndan Sigorta Fonu Önerisi

Türk Müteahhitler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Eren, banka teminat mektuplarıyla ilgili yaşadıkları sorun için Bankalar Birliği ile ortak b

Dünyab>Türk Müteahhitler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Eren, banka teminat mektuplarıyla ilgili yaşadıkları sorun için Bankalar Birliği ile ortak bir çalışma yürüttüklerini belirterek, Ziraat Bankası'nın sigorta fonu önerisinin bu konuda önemli bir çözüm olabileceğini kaydetti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türk Müteahhitler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Eren ve beraberindeki yönetim kurulu üyelerini Başbakanlık merkez binada kabul etti. Eren yaklaşık 45 dakika süren görüşmenin ardından Başbakanlık'tan ayrılırken yaptığı açıklamada, Erdoğan'a yurtdışındaki projelerle ilgili rastladıkları sorunları aktardıklarını belirterek, özellikle banka teminat mektuplarına ilişkin problemin çözümüyle ilgili önerileri Erdoğan'a ilettiklerini kaydetti. Başbakanın konuya başından beri sıcak yaklaştığını söyleyen Eren, başbakanın talimatıyla Ekonomik Koordinasyon Kurulu'nun, Bankalar Birliği ve Türk Müteahhitler Birliği'nin ortak bir komisyon kurmalarını sağladığını anlattı. Eren, bu sorunu bugünlerde çözmeyi ümit ettiklerini ifade etti.

Yurtdışında 10 binlerce insana istihdam sağlayan Türk müteahhitlerinin son yıllarda teminat mektubu ve diğer problemler nedeniyle nasıl geriye düştüğünü Erdoğan'a aktardıklarını dile getiren Eren, başbakanın gerek yurtdışı seyahatlerinde müteahhitleri de yanına alarak, gerekse içeride verdiği talimatlarla bu problemlerin çözümüne katkı sağladığını bildirdi. Eren, yurtdışında iş hacimlerinin son 2 yıl içerisinde 2.5-3 misli arttığına dikkat çekerek, Erdoğan'a verdiği destekten dolayı teşekkür ettiklerini belirtti.

Yurtiçinde BOTAŞ, TÜPRAŞ, Karayolları ve DSİ gibi kuruluşların altyapı projelerinin sözleşmelerinin dövize dayalı olarak yapıldığına işaret eden Eren, sözleşmelerin fiyat farkı ve eskesyalasyon gibi sorunlarla uğraşılmaması için bu yöntemle yapıldığını anlattı. Son yıllarda dövizin enflasyona paralel gitmemesinden dolayı bu projelerde çok önemli maliyet sorunları yaşandığına dikkat çeken Eren, "2003'ün yılbaşından 2004'ün sonuna kadar TEFE ve TÜFE yaklaşık yüzde 40-44 artmışken, döviz yüzde 20 oranında düştü. Yani, TL ile harcama yapıp, döviz ile hak edişlerini alan meslektaşlarımızın yüzde 70 oranında kapıları var. Bu işler şu anda sürdürülemez durumda. O konuda hazırladığımız bir raporu başbakana sunduk" şeklinde konuştu. Eren, gazetecilerin teminat mektuplarıyla ilgili sorunun nasıl çözüleceğine yönelik sorusu üzerine, şu anda Bankalar Birliği ile Türk Müteahhitler Birliği'nin bir ortak çalışma grubu kurduğunu hatırlattı. Ziraat Bankası'nın bir sigorta fonu önerisi olduğuna işaret eden Eren, bu fon üzerinde çalıştıklarını söyledi. Ekonomik Koordinasyon Kurulu, Bankalar Birliği ve Türk Müteahhitler Birliği'nin üzerinde anlaşacakları çözümü, hükümete sunmalarını istediğini kaydeden Eren, Ziraat Bankası'nın getirdiği önerinin önemli bir çözüm olacağını vurguladı. Eren, bu hafta içinde varacakları ortak görüşü hükümete bildireceklerini açıkladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/muteahhitlerin-teminat-mektuplarinda-yasadigi-sorunlara-ziraat-bankasindan-sigorta-fonu-onerisi_23315.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!