Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Müzelere Eğlenceli Gezi

Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Müzecilik Yüksek Lisans Programı'nın İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü ile yürüttüğü "Müzelerin Eğitim Amaçlı Kullanımı" projesinin ilk ürünü olan Okul-Müze Günleri 2003 yılından beri devam ediyor.

Cumhuriyet Gazetesib>Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Müzecilik Yüksek Lisans Programı'nın İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü ile yürüttüğü "Müzelerin Eğitim Amaçlı Kullanımı" projesinin ilk ürünü olan Okul-Müze Günleri 2003 yılından beri devam ediyor. 3 yıl içinde yaklaşık 2 bin ilköğretim öğrencisinin yararlandığı, klasik bir müze gezisinden farklı olarak içinde drama çalışmaları, resim atölyelerini de barındıran program sayesinde çocuklar görerek öğreniyor, keşfediyor.

Müzelerin eğitim kurumları olarak algılanmasını amaçlayan Okul-Müze Günleri, 3 yıl önce pilot proje olarak başladı. Proje kapsamında önce öğretmenler 3-4 günlük eğitimden geçiriliyor. Öğretmenler, belirledikleri tema çerçevesinde öğrencilere hazırlık çalışması yaptırıyorlar. Daha sonra İstanbul Arkeoloji Müzeleri'ne gelen öğrenciler 15'er kişilik 3 gruba ayrılıyorlar. Her birinin başında bir gönüllünün bulunduğu gruplara drama ve sanat çalışmaları yaptırılıyor.

BİLGİLER DAHA KALICI
Okul-Müze Günleri kapsamında ilköğretim 4.-5. sınıf ve 6.-7. sınıf öğrencileri İstanbul Arkeoloji Müzeleri Çağlar Boyu İstanbul Sergi Salonu'nda belirlenen "tarih önce çağlarda barınma, giyim, beslenme" veya "Antik Yunan-Roma ve Bizans dönemlerinde efsaneler, meslekler" gibi konularda çalışma yapıyorlar. Bütçesiz bir şekilde 3 yıldır süren projenin artık pilot olmaktan çıkıp kalıcı bir program haline getirilmesi düşünülüyor. İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürü İsmail Karamut, " Öğrenciler burada görerek öğreniyor. Eğlenerek eğitim gördükleri için daha kalıcı oluyor bilgiler" diyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/muzelere-eglenceli-gezi_50013.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!