Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Nadir Eserler Teknoloji ile Zamana Direnecek

Üniversitesi ve Teknosa, 100 bine yakın fotoğraf, yazma, harita, müzik notası, dergi ve gazeteden oluşan Nadir Eserler Kütüphanesi'ndeki eserleri, "Zamana Direnen Eserler" projesiyle dijital ortama taşıyacak.

Sabah Gazetesi
Nadir Eserler Teknoloji ile Zamana Direnecek

niversitesi ve Teknosa, 100 bine yakın fotoğraf, yazma, harita, müzik notası, dergi ve gazeteden oluşan Nadir Eserler Kütüphanesi'ndeki eserleri, "Zamana Direnen Eserler" projesiyle dijital ortama taşıyacak. Nadir eserler, Teknosa'nın sağlayacağı teknolojik altyapı sayesinde 2010 yılında internet ortamında tüm dünya ile buluşacak. Atatürk'ün İstanbul'a geldiğinde kütüphaneden ödünç aldığı eserler de dijital ortama taşınacak. "Zamana Direnen Eserler" projesinin imza töreni, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mesut Parlak, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. İrfan Papila, Prof. Dr. Erhan Güzel ve Prof. Dr. Şafak Ural ile Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Sabancı Holding Gıda ve Perakende Grup Başkanı Haluk Dinçer, Teknosa Genel Müdürü Mehmet T. Nane katılımıyla gerçekleşti.

Törende konuşan Güler Sabancı, topluma her alanda hizmet etmeyi kendine misyon edinen Sabancı Holding olarak Teknosa ile birlikte zamanın etkisiyle yıpranma riski taşıyan nadir eserlere, 'Zamana Direnen Eserler' projesiyle sahip çıkmaktan büyük bir gurur duyduklarını söyledi. Proje 3 yıl sonra tamamlandığında, nadir eserlerin 2010'da araştırmacıların ve tarih meraklılarının erişimine hazır olacağını belirten Güler Sabancı "2010 İstanbulumuzun Avrupa'nın kültür başkenti olacağı yıldır. Böylelikle İstanbul'un Avrupa kültür başkenti olacağı yıla, kültür ve tarih alanında öncü ve anlamlı bir katkı yapmanın gururunu yaşıyoruz" dedi. İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mesut Parlak da, projenin üniversite ve özel sektör işbirliğinin, kültür ve sanat hayatına bulunacağı katkılara çok anlamlı bir örnek oluşturduğunu vurguladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/nadir-eserler-teknoloji-ile-zamana-direnecek_53202.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!