Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Narlıdere'den Jeotermal Atak

Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, Narlıdere'yi İzmir'in yeni cazibe merkezi haline getirmek için hazırladığı projelerin başına jeotermal ener

Akşamb>Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, Narlıdere'yi İzmir'in yeni cazibe merkezi haline getirmek için hazırladığı projelerin başına jeotermal enerjiyi yerleştirdi. Batur, 5 yılda 15 bin konutun jeotermal enerjiyle ısıtılmasını hedefledi.

İzmir'in denizle buluştuğu ilçelerden Narlıdere'de yeni döneme büyük projelerle başlayan Belediye Başkanı Abdül Batur, konutların tamamına jeotermal enerjinin verilmesi için hazırlıkların tamamlandığını söyledi. Balçova'dan sonra Narlıdere'nin de termal enerjiyle ısınmasının ilçeyi İzmir'in yeni cazibe merkezi haline getireceğini belirten Batur, 'Narlıdere'de yaşamak ayrıcalık haline gelecek. Çünkü, jeotermal enerjinin ilçeye verilmesi için protokol imzaladık. Ucuz ve kaliteli ısınmak hayal değil' dedi.

ENGEL KALMADI

Narlıdere'nin tamamına jeotermal enerji verilmesi için İzmir Valiliği, Jeotermal Enerji A.Ş., Büyükşehir Belediyesi ve Balçova Belediyesi ile ilk protokolü imzaladıklarını kaydeden Başkan Abdül Batur, en büyük engelin ortadan kaltığını, bundan sonraki gelişmelerin prosüdürlerden ibaret olduğunu söyledi. Batur, şöyle konuştu:

'Valilik, Büyükşehir ve Balçova Belediyesi, jeotermal enerji şirketiyle ilk toplantıyı yaptık. İlk toplantı neticesinden valilik, belediyelerin isteği doğrultusunda karar vereceğini bildirdi. Önümüzdeki günlerde tekrar biraraya geleceğiz. Bunun da önümüzdeki haftalarda gerçekleşmesini bekliyorum. Şu anda 3 bin konut ısıtılıyor. İlk etapta 12 bin konuta, 5 yıl sonunda da Narlıdere'de hedefimiz 15 bin konutun ısıtılması. Bunun sonsuz yararları var. Öncelikle temiz enerji kaynağı, jeotermalle ısınmak ve 24 saat sıcak su kullanma olanağına sahip olmak yaşam kalitesini artırmaktadır. İlçemiz, bu sayede daha da yaşanır hale gelecek. Bir konutun, jeotermal enerji sistemine kavuşması için bin 200 dolar yatırım yapması gerekiyor. Bu ücret de altı ayda alınıyor. Ortalama büyüklükteki bir konutun aylık ısınma gideri de 35-40 milyon lira. 10 ayda 480 milyon liraya geliyor. Fuel oil kullanıldığını düşünürseniz, yılda 1 milyar 500 milyon liradan ucuza ısınamazsınız. Bir de çevreye kirlilik etkisi var. Jeotertmal enerjiden yararlanmayı bu yüzden önceliklerimiz arasına alıyoruz.'

YATIRIMLAR DEVAM EDECEK

Geçen beş yıllık dönemde halkın hizmetinden memnun kaldığı için, ikinci kez başkan olarak görme isteklerini gösterdiğini belirten Batur, 'Kültür sanat merkezleri, spor salonları, kent yenileme projeleri, altyapı çalışmalarının belediyenin yapması zorunlu hizmetleridir. Narlıdere'de göstermelik değil, bütün İzmir'in yararlanabileceği bir Atatürk Kültür Merkezi, spor salonu, semt pazarı ve dersane açtık. İlçemiz, Urla ve Çeşme dahil yarımadanın kültür merkezi haline geldi. Bunları içimize sinerek yaptık. Halkın bunlardan yararlandığına tanık olduk. Halk da bunun karşılığında bizi tekrar başkan olarak görmek istediğini oylarıyla gösterdi' diye konuştu.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/narlidereden-jeotermal-atak_11270.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!