Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Necdet Pamir: ‘Enerjide Dışa Bağımlıyız’

Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Yönetim Kurulu üyesi Necdet Pamir, “Türkiye doğalgazda yüzde 98, petrolde yüzde 92 dışa bağımlıdır. Enerjide kâr hırsı ve hoyratça kullanımın altyapısını iktidar hazırlıyor. ‘Türkiye’nin kaynakları yetersiz’ tezi yanlıştır. Türkiye’de yeteri kadar petrol ve gaz aranmamıştır. Ülke güvenliği için enerjide

Cumhuriyet Gazetesi
Necdet Pamir: ‘Enerjide Dışa Bağımlıyız’

Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Yönetim Kurulu üyesi Necdet Pamir, “Türkiye doğalgazda yüzde 98, petrolde yüzde 92 dışa bağımlıdır. Enerjide kâr hırsı ve hoyratça kullanımın altyapısını iktidar hazırlıyor. ‘Türkiye’nin kaynakları yetersiz’ tezi yanlıştır. Türkiye’de yeteri kadar petrol ve gaz aranmamıştır. Ülke güvenliği için enerjide dışa bağımlılık tehlikelidir” dedi.

Türkiye’nin rüzgâr ve güneş enerjisini doğru kullanması gerektiğini söyleyen Pamir, enerjinin her ülkenin ekonomik-sosyal gelişiminin en temel ve sürükleyici gereksinimlerinden biri olduğunu vurguladı. Enerji güvenliğinin, ekonomik ve ulusal güvenliğin yaşamsal unsurlarından biri olduğunu dile getiren Pamir, Türkiye’nin doğalgazda yüzde 98, petrolde yüzde 92 dışa bağımlı olduğunu belirtti.

Enerji politikalarının en kısa sürede değiştirilmesini isteyen Pamir, şöyle konuştu:

“Enerjide kâr hırsı ve hoyratça kullanımın altyapısını iktidar hazırlıyor. ‘Güneş, hava bize yeter’ diyemeyiz. Rüzgâr ve güneş kaynaklarımızı doğru kullanmak zorundayız. Entegre politikalarla doğru projeler geliştirmeliyiz. Enerji politikası, güvenlik, dış politika, ulaştırma, ekonomi, eğitim, sanayi, tarım, çevre ve diğer politikalarla çok boyutlu yaklaşım gerektirir. Doğalgazda büyük oranda Rusya’ya bağımlıyız. ‘Türkiye’nin kaynakları yetersiz’ tezi yanlıştır. Türkiye’de yeteri kadar petrol ve gaz aranmamıştır. Güneşte tüketimin iki katı kadar el değmemiş enerji bulunuyor.”

ETİKETLER: yeşil enerji
http://www.yapi.com.tr/haberler/necdet-pamir-enerjide-disa-bagimliyiz_83437.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!