Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Nuh’un Binası!

ABD’de her türlü felakete karşı koymak üzere bin kişi kapasiteli bir bina tasarlandı. Bina, 10’luk depreme, atom bombasına, 10 günlük yangına dayanıyor, sel altında 3 hafta kalabiliyor.

Milliyet Gazetesi
Nuh’un Binası!

ABD’de her türlü felakete karşı koymak üzere bin kişi kapasiteli bir bina tasarlandı. Bina, 10’luk depreme, atom bombasına, 10 günlük yangına dayanıyor, sel altında 3 hafta kalabiliyor. Nükleer savaştan, iklim değişikliğine kadar her türlü felakete dayanacak şekilde geliştirilen bina, şanslı sahiplerini dünyanın sonundan bile koruyacak.

ABD’nin California eyaletinde bulunan Barstow kentinde yer altına inşa edilen ve bin kişilik kapasitesi bulunan “Terro Vivos” isimli binada uzun bir süre hayatta kalmayı sağlayacak her türlü ihtiyaç düşünülmüş. Felakete dayanıklı bina, 16 kilometre yakınında gerçekleşecek 50 megatonluk nükleer patlamaya, saatte 730 kilometre hızla eser rüzgara, 10 gün boyunca 675 derece sıcaklığa çıkan yangınlara dayanıyor, sel altında üç hafta sapasağlam kalabiliyor. Ev 10 şiddetinde depremden de zarar görmüyor.

Binada yüzlerce kişiye bir yıl boyunca yetecek yiyecek ve kıyafet stoğu bulunuyor. Kısa bir süre sonra da biyolojik, kimyasal ve nükleer saldırılara karşı koruyacak hava filtre sistemi eklenecek. Bu evde kendinize yer ayırtmak istiyorsanız kişi başı 50 bin dolar ödemeniz gerekiyor. Vicino, 5 bin kişinin ön başvuruda bulunduğunu söyledi. Dengeli bir toplum yaratmak için dikkatli bir seçim yapmak zorunda olduğunu belirten Vicino, “200 doktorun olduğu ama bir tesisatçının bile olmadığı bir yerde yaşamak istemezsiniz, tuvaletler bozulursa felaket olur” diye konuştu. Vicino, Kuzey Carolina, Pennsylvania ve New York’ta olmak üzere altı yeni ev daha yapılacağını açıkladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/nuhun-binasi_82721.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!