Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Nuh'un Gemisi Ağrı Yolunda

Greenpeace, küresel ısınmaya dikkat çekmek amacıyla Nuh'un Gemisi'ni Ağrı Dağı'nda yeniden inşa etti. Gemi parçaları, çevreye zarar vermemek için at ve eşeklerle taşındı.

Milliyet Gazetesi/M. Akif ERDEM
Nuh'un Gemisi Ağrı Yolunda

üresel ısınmaya dikkat çekmek isteyen Greenpeace Çevre Örgütü, Nuh'un gemisinin benzerini Ağrı Dağı'nda yeniden inşa etti. Geminin inşaatı sırasında malzemelerin çevreye zarar vermemesi için, taşıma işleminin atlar ve eşeklerle yapıldığı belirtildi. Gemi, 31 Mayıs'ta açılacak.

Büyük tufanda aylarca süren yağışlardan sonra Ağrı Dağı'nın tepesinde durduğuna inanılan Nuh'un Gemisi, binlerce yıl aradan sonra yeniden inşa edildi. Geminin inşa çalışmasına, Avusturya, Almanya ve Türkiye'den gönüllülerin yanı sıra bölge halkı da destek verdi. Geminin, efsanelerde anlatılan ölçülere göre yeniden inşa edildiğini kaydeden Greenpeace Almanya İklim sorumlusu Andree Böhling, büyük tufanda insanlığın kurtulmasındaki rolü gibi gezegenin kurtarılması için anlamlı olduğunu ifade etti.

20 marangoz inşa etti
Geminin parçalarının 40 at ve eşekle 2 bin 500 metre yüksekliğe taşındığını, 20 kişilik marangoz grubunun gemiyi yeniden inşa ettiğini söyleyen Böhling, etkinlik kapsamında 5 bin 137 metre yüksekliğindeki Ağrı Dağı'na tırmanış gerçekleştirileceğini belirtti. Greenpeace Akdeniz Ener uzmanı Hilal Atıcı ise Ağrı Dağı ile aynı bölgede olan Erciş'te meydana gelen sel felaketinde 2 çocuğun öldüğünü belirterek küresel ısınmanın etkilerinin sanılandan daha büyük olduğunu anlattı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/nuhun-gemisi-agri-yolunda_54113.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!