Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Nuh’un Gemisi Ödeneksizliğe Takıldı

Nuh tufanını yansıtan eserlerin bulunduğu Misis Mozaik Müzesi, ödenek yetersizliği nedeniyle yaklaşık bir yıldır kapalı. Tarihi sütunların üzerinde

NTV-MSNBC
Nuh’un Gemisi Ödeneksizliğe Takıldı

b>Nuh tufanını yansıtan eserlerin bulunduğu Misis Mozaik Müzesi, ödenek yetersizliği nedeniyle yaklaşık bir yıldır kapalı. Tarihi sütunların üzerinde incir kurutuluyor.

Dünyada en fazla medeniyetin izlerini taşıyan yerleşim merkezleri arasında gösterilen Çukurova’da, kaderi ile baş başa bırakılan tarihi eserler, kültür ve turizme kazandırılacak günü bekliyor. Çukurova’da önemli bölümü Hitit dönemine ait olmak üzere, Persler, Roma, Bizans, Arap, Osmanlı medeniyetine ait binlerce eser bulunuyor. Ancak tarihi eserler genellikle ödenek yetersizliği ve bilinçsiz restorasyon nedeniyle ne yazık ki hak ettiği yeri alamıyor.

Bu bölgede gün ışığına çıkarılan mozaikler, Nuh’un gemisinin Çukurova’da battığı iddiasını gündeme getirdiği için yerli ve yabancı turistlerin de ilgisini çekiyor. Ancak önemli bölümü müze bahçesinde sergilenen mozaikler ve sütunlar, müze kapalı olduğu için tarih meraklılarının kullanımına açılamıyor.

SÜTUNLARIN ÜSTÜNDE İNCİR KURUTULUYOR
Buradaki sütunların üstünde incir kurutuluyor, önemli bir sütun başı da bir çukurun üstünü örten kereste parçalarının kaymasını engelleme görevi üstleniyor. Müze bahçesinde güvenlik görevlisi tarafından serilen çamaşırlar ise dikkat çekiyor.

ŞAHMERAN’A ULAŞMAK ZOR
Bizans ya da Haçlılar dönemine ait olduğu sanılan Ceyhan yolu üzerindeki Yılankale de 700 metre uzunluğu, ayakta kalmayı başaran sağlam yapısı ile heybetli bir görünüm sergiliyor. Kale çok işlek bir yol üzerinde olmasına rağmen, düzenli bir yolu olmadığı için turistleri kendine çekemiyor.
Kaleye çıkmak isteyenler en az 20 dakika süren ve ara ara sarp kayalarla kaplı parkuru aşabildikten sonra Şahmeran’ın yaşadığı iddia edilen bu mekana ulaşabiliyor.

RESTORASYON KURBANI KERVANSARAY
Ceyhan İlçesi’ne bağlı Kurtkulağı Beldesi’nde bulunan Kurtkulağı Kervansarayı ise hatalı restorasyon kurbanı olmuş. Hollandalı bir firmaya yap-işlet-devret usulü ile verilen Osmanlı dönemine ait bu eser, sıva ile kaplanan tavanı, sütunların arasına yerleştirilen aslına uygun olmayan taşlar ile gerçek görünümünden oldukça uzaklaşmış.
Kurtkulağı Belediye Başkanı Talat Dayan, Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne, yapının yeniden restore edilmesi için başvuruda bulunduklarını, yetkililerin taş yapının üstüne kaplanan sıva ve orijinaline uygun olmayan taşların söküleceğini bildirdiğini kaydetti.

Kültür ve Turizm İl Müdürü Zeki Yılmaz da, yeterli ödenek olmadığı için ayakta kalabilen tarihi eserleri kültür ve turizme yeteri kadar kazandıramamanın sıkıntısını yaşadıklarını ifade etti.

Yılmaz, hemen her gün bir arkeolojik bulgu için değişik beldelere arkeolog görevlendirdikleri ilde, yer üstündeki tarihi zenginliğin, yer altındakinin yüzde 1’i bile olmadığını kaydederek, “Kültür Teşvik Yasası’na rağmen vatandaşların yeterli bilince ulaşmaması, restorasyon için kaynak sıkıntısı sonucu maalesef eserleri yeteri kadar değerlendiremiyoruz. Örneğin Misis Mozaik Müzesi’nin sadece 50-60 milyar liraya ihtiyacı var. Yılankale’ye merdiven inşa etmenin maliyeti çok fazla değil. Hatta çok işlek bir yol üzerinde olan bu kale, böyle bir imkan sağlanması durumunda doyumsuz manzarası ile vatandaşların mola yeri bile olabilir” diye ekledi.

Yılmaz, en büyük umutlarının tarih meraklısı sponsorlar olduğunu, sponsor firmalar aracılığıyla Çukurova’nın zengin tarihini kaderi ile baş başa bırakmadan, gelecek nesillere aktarılabileceğini bildirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/nuhun-gemisi-odeneksizlige-takildi_17088.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!