Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Nükleer Enerjiye Start Veriliyor

Nükleer enerji konusunda kararlı olan hükümet bu konuda ilk somut adımı atarak nükleer santral yapımı ile ilgili projeyi EÜAŞ’ın yatırım programına

Türkiyeb>Nükleer enerji konusunda kararlı olan hükümet bu konuda ilk somut adımı atarak nükleer santral yapımı ile ilgili projeyi EÜAŞ’ın yatırım programına aldı.

EÜAŞ’ın 2005 yılı yatırım programında yeni Etüd-Proje işleri için toplam 4 milyon YTL’ lik (4 trilyon liralık) ödenek harcaması verildi. Kuruluş 2005 yılı programından tahsis edilen bu ödenek 7 ayrı iş için harcanacak. EÜAŞ’ın 2005 yılı yatırım programında yeralan yeni Etüd-Proje işlerinin toplam proje bedeli ise 6.2 milyon YTL olarak belirlendi. Ödeneklerin büyük bölümü bu yıl sonuna kadar kullandırılacak. Bu projeler içerisinde yeralan Afşin-Elbistan ÇED çalışması ve Nükleer Santral Etüdlerinin 2006 yılı sonunda tamamlanması öngörülüyor.

Çalışmalar bu yıl
EÜAŞ, TEİAŞ tarafından hazırlanan 20 yıllık uzun vadeli enerji projeksiyonunda yer alan bazı yeni santral projeleri için 2005 yılında etüd çalışmalarına başlanması kararlaştırıldı. Türkiye’nin uzun vadede enerji üretiminin karşılanması amacı ile kurulması öngörülen ve geçtiğimiz yıllarda programdan çıkarılan Nükleer santral projesi de EÜAŞ’ın yatırım programında yeniden yeraldı.

İlk santral 2012’de
Programa göre 2012, 2014 ve 2015 yıllarında herbiri 1500 MW olarak toplam 4500 MW tutarında 3 adet Nükleer Santralın yapımı planlanıyor. Bu yıl için 500 bin YTL ödenek ayrılan etüd-proje çalışmalarının 2006 yılında tamamlanması planlanıyor. Projenin toplam yatırım tutarı ise 2.5 milyon YTL olarak belirlendi. Santralın yer seçimini ETKB’nin görevlendirdiği TAEK yapacak. Nükleer Santral projelerine yönelik yapılacak etüd işlerinin ilk adımı olan yer seçim çalışmalarının 2005 yılında sonuçlandırılması bekleniyor. Uzun dönemli enerji arz projeksiyonuna göre, 2011-2015 yılları arasında devreye girmesi planlanan 4500 MW’lık ilave yerli kömürden termik enerji geliştirilmesi de programa alındı.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/nukleer-enerjiye-start-veriliyor_22596.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!