Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Nükleer Felaketin Yönetmeliği Hazır

Nükleer santral ihalesinde ilan öncesi son adım, dün atıldı. Firmaların ihaleye nasıl hazırlanacaklarına ilişkin yol haritası niteliğindeki yönetmelik yayınlamdı.

BirGün Gazetesiükleer santral ihalesinde ilan öncesi son adım, dün atıldı. Firmaların ihaleye nasıl hazırlanacaklarına ilişkin yol haritası niteliğindeki yönetmelik yayınlamdı. Yönetmelikte, firmaların ihaleye nasıl ve ne zaman davet edileceği, başvuru yeri, hangi teşviklerin ne şekilde alınacağı gibi ihaleye yönelik unsurlar yer aldı.

Yönetmeliğe göre, Türkiye Elektrik Ticaret Taahhüt A.Ş (TETAŞ) 21 Şubat'ta ihale ilanını yayımlayarak, firmaları teklif vermeye davet edecek. Firmalar yaklaşık 2 ay süre ile Enerji Bakanlığı ve TAEK ile görüşerek, tekliflerini nihai hale getirecekler. Mayıs-Haziran aylarında da ihaleye verilen teklifler sonuçlandırılacak. Uzmanlar ise Türkiye'nin nükleere ihtiyacı olmadığını, yenilenebilir enerjinin ülkeye yeteceğini söylüyor.

Marmara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Enerji Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Tanay Sıdkı Uyar, Türkiye'nin güneş, rüzgar, hidroelektrik, jeotermal gibi 'yenilenebilir' enerji kaynaklarını gerektiği gibi kullanılması durumunda, mevcut ihtiyacı karşılamaya yeteceğini söyledi.

Doç. Dr. Tanay Sıdkı Uyar, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, ülkenin enerji ihtiyacının sürekli gündemde bulunduğunu belirterek, "Türkiye, enerji konusunda daha az enerji ile daha çok iş yapmanın olanaklarını aramalı ve bu konuda artık kalıcı çözümler üretmeli" diyerek güneş, rüzgâr gibi 'yenilenebilir' enerji kaynaklarının üretimi ve tüketimine önem verilmesi gerektiğini ifade etti.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/nukleer-felaketin-yonetmeligi-hazir_58968.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!