Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Nükleer Kriterleri Hazır

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'nun (TAEK) 9 maddeden oluşan nükleer enerji kriterlerini kamuoyunun bilgisine sunmasıyla, nükleer enerjide süreç resmen başladı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'in gelecek yılın ilk çeyreğinde ihale ilanına gelineceğini açıkladığı nükleer enerjide, ilk enerjinin sisteme girişinin 2013 yılını bulması

Yeni Şafak Gazetesib>Türkiye Atom Enerjisi Kurumu, enerji sektöründe söz sahibi dev firmaların heyecanla bekledikleri nükleer enerji santral yapımına ilişkin teknik kriterleri belirledi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ve TAEK Başkanı Oktay Çakıroğlu, bir basın toplantısı ile nükleer santralın teknik kriterlerini kamuoyuna açıkladılar. Kriterler arasında; kurulacak santralın teknoloji yapısı, yakıt sistemi, reaktör, elektrik çıkış gücü, işletme deneyimi, yerli katkı, nükleer güvenlik ölçütler gibi etkenlerin yanı sıra 4. nesil olarak adlandırılan "son teknoloji" kullanımının zorunlu hale getirilmesi maddesi de yer aldı. Bu ölçütlerde sınıfı geçenler değerlendirmeye alındı.

TAEK, Enerji Bakanı Hilmi Güler ve nükleerle ilgili sivil toplum örgütlerinin katımıyla gerçekleştirilen toplantıda TAEK Başkanı Okay Çakıroğlu, nükleer güç santralleri kurulmasına ilişkin yasanın yürürlüğe girdiğini belirterek, nükleer santrale ilişkin ölçütlerin bir ay içinde yayınlanması gerektiğini ifade etti. Üç hafta boyunca ilgili tüm kurumların görüşlerini alacaklarını ifade eden Çakıroğlu, TAEK ölçütlerinin en geç 21 Aralık’ta yayınlanması gerektiğini bildirdi.

Güvenlik Önlemlerine Etraflıca Düşünülüyor
Deprem ve terör tehdidi karşısında yapılacak santralin güvenliğinin nasıl sağlanacağı konusundaki soru üzerine Çakıroğlu, bu konuların kriterlerin değil daha sonra hazırlanacak yönetmeliğin konusu olduğunu belirterek, "Yer seçimi de dahil terör tehdidiyle ilgili bütün detayları Genelkurmay ile konuştuk, konuşuyoruz" dedi. Özellikle uygulanacak alçak savunma sistemi konusunda nükleer santralin güvenliği çerçevesinde sivil ve askeri otoritelerle uçuş koridorlarının değiştirilmesinin bile ele alındığını anlatan Çakıroğlu, "Tabii önemli olan o uçağın o santrale çarpmasına engel olmaktır. Bunun için hava güçlerinin reaksiyon süreçlerini de ölçen detaylı çalışmalar yapılıyor" diye konuştu.

Bakan Güler ise ilk reaktörler için nerenin tercih edileceği ve Kuzey'in Güney yerleşim birimlerinden daha güvenli olup olmadığı yönündeki bir soruya, "Hiç şüpheniz olmasın emniyet konularını hocamın da söylediği gibi sivil ve askeri otoritelerle enine boyuna ele aldık alıyoruz. Lisansı bulunduğu için şu anda yer konusunda Akkuyu hazır gibi gözüküyor. Ancak Sinop planımız da aynen devam ediyor, gelişmeler ve lisanslama çalışmalarında bu alternatif de dikkate alınıyor" karşılığını verdi.

Uluslararası Normlarda Lisanslı Bir Santral
Belirlenen ölçütlere göre, nükleer güç santralinin hizmet vereceği süre en az 40 yıl olacak. Dördüncü nesil nükleer santraller yerine doğal uranyum ve zenginleştirilmiş uranyum kullanan reaktörler değerlendirmeye alınacak. Yakıt üretiminin 8 ülkede yapılmasına ilişkin plan ve program önerilecek ve en az yüzde 60 yerli katkı payına ulaşılacak süreç gösterilecek.

Nükleer güç santralinin teknolojik yenilikleri kapsaması gerektiği belirtilen ölçütlere göre, santraller Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı ve uluslararası normlara uygun olacak. Ciddi kazalara karşı radyolojik sonuçları hafifletecek önlemleri alacak şekilde tasarlanacak santrallere işletilmekte ve aynı teknolojinin en son örneği olan lisanslı bir santral referans olacak.

Enerji İçin Devlerin Kapışması
Nükleer santral ihalesine talip olduklarını daha önce açıklayan Sabancı, Zorlu, Enka, Çalık, Gama, Akkök, Ak Enerji, Alarko, Tekfen, Doğuş, Güriş, Nurol, Habaş gibi dev firmalar büyük bir merakla yarışmanın düzenleneceği tarihi beklerken, TAEK, nükleer santral kurmayı planladığı bölgeleri tekrar gözden geçiriyor. TAEK tarafından daha önce belirlenen sahalar şöyle: Beyşehir - Seydişehir (Konya Ovası), Nallıhan - Beypazarı (Ankara), Akçakoca - Ereğli, Sinop (Karadeniz kıyı çizgisi), Akkuyu (Mersin), İğneada (Kırklareli), Kırıkkale - Nevşehir (Kızılırmak hattı boyunca).

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/nukleer-kriterleri-hazir_57704.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!