Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Nükleer Santral Kurulmadan Atıklarına Rusya Talip Oldu

Nükleer santral kurulması ile ilgili çalışmalar ve tartışmalar sürerken, buradan çıkacak radyasyonlu atıklara şimdiden talip çıktı.

Zaman Gazetesi
Nükleer Santral Kurulmadan Atıklarına Rusya Talip Oldu

ükleer santral kurulması ile ilgili çalışmalar ve tartışmalar sürerken, buradan çıkacak radyasyonlu atıklara şimdiden talip çıktı.

Salı günü Atom Enerjisi Kurumu TAEK'in başkanı Okay Çakıroğlu'nu ziyaret eden Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği yetkilileri, konuyla ilgili gayri resmi taleplerini iletti. Enerji Bakanlığı'nın üzerinde çalıştığı projeye göre 3 parçadan oluşacak nükleer santralın inşası 2012'de bitecek. İlk atıklar ise 2014'te oluşmaya başlayacak. Söz konusu atıklar nükleer silah yapımında kullanılabiliyor. Çakıroğlu, "Santrallarda elektrik üretiminde kullanılan plütonyumun ancak yüzde 2,5'i yakılır. Kalan kısmı bunu değerlendirebilen için çok kıymetli. Teknoloji her gün biraz daha gelişiyor. Artık nükleer santral atıkları baş belası değil. Nükleer yakıtı üreten ülkeler atıkların geri kendilerine satılmasını talep ediyor. Japonya'da bu atıkların ülke dışına çıkarılması yasak. Benzer bir kararı Rus lider Putin de açıkladı. Ruslar dahil pek çok ülke de atıklarımıza şimdiden talip." bilgisini veriyor.

Son 4 yılda ortalama yüzde 7,8 büyüyen Türkiye'nin enerji ihtiyacını karşılamak ve bu arada enerji kaynaklarını çeşitlendirmek amacıyla hükümet, nükleer enerji dosyasını kaldırıldığı tozlu raflardan indirdi. Üzerinde çalışılan projeye göre toplamda 5 bin megavat kurulu güce sahip 3 santral yapılacak. Santralların inşası için özel sektör ile müzakereler devam ediyor. Konu ile ilgili Zaman'a açıklamalarda bulunan, Atom Enerjisi Kurumu'nun başkanı Okay Çakıroğlu, halkın doğru bilgilendirilmesinin önemine dikkat çekiyor. TAEK Başkanı Okay Çakıroğlu, Sinop'a kurulacak nükleer santralın atıklarının varile konularak Karadeniz'e bırakılacağı iddialarını tepkiyle karşılıyor. Çakıroğlu, "Bana mektup geldi. 'Varillere koyup atacakmışsınız, akıntı da Gürcistan'a getirecek.' Böyle bir şey yok." diyor. Kurum, nükleer politika esaslarını belirleyerek Başbakan'a sunmakla görevli. "Nükleer santrallarda kaza riski 10 üzeri eksi 8'dir. Bu 100 milyon santraldan bir tanesinde ciddi kaza olma riskinin yüzde 100 olduğu anlamına gelir." diyen Çakıroğlu, Türkiye'nin kuracağı santralların 60 yıl civarında ömrü olacağını, bazı asli parçaların değişimiyle bu sürenin 100 yıla çıkarılabileceğini ifade ediyor. 2012'de deneme çalışmasına başlaması planlanan nükleer santrallarda ilk atıklar 2014'te oluşmaya başlayacak. Bu sıcak atıklar 2029'a kadar havuzlarda bekletilecek.

Teknolojideki yeniliklerle birlikte atık konusunun 'problem' olmaktan çıktığını ifade eden Okay Çakıroğlu, geçen salı günü kendisini ziyaret eden Rus Büyükelçiliği Müsteşarı Elbruce Kargiev'in bu yönde teklif getirdiğini belirtiyor. Kargiev, Çakıroğlu'na nükleer atığı Moskova'nın almak istediğini iletmiş. TAEK başkanı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in bir süre önce dünyaya seslenerek, "Getirin atıkları ben alırım." dediğini aktarıyor. Söz konusu atıkların 50-100 yıl boyunca, 'yere gömülmeden silolarda kuru depolanmasının' mümkün olduğunu vurgulayan Çakıroğlu, "Türkiye'nin 2100 yılına kadar 'atığı nereye koyacağım, ne yapacağım' gibi sorunu yok." ifadesini kullanıyor. Nükleer santralların bu yapılanlarla sınırlı kalmayacağını belirten başkan, "ABD'de 70, Fransa'da ise 50'nin üzerinde kentte nükleer santral var. Biz de 10 yere baktık, öyle 1-2 değil." diye konuşuyor.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/nukleer-santral-kurulmadan-atiklarina-rusya-talip-oldu_51027.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!